Yetiştiriciliği yapılan balık türlerinin iskelet atıklarının mineral madde içerikleri ve kullanım potansiyeli
Mineral contents of aquaculture species bones and it's usage potential
- Tez No: 651242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTSAL GAMSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tez kapsamında 15 adet Çipura (Sparus aurata) ve 15 adet Levrek (Dicentrarchus labrax) balığının ağırlık (yaş vücut ağırlığı, iskelet ve iç organ ağırlıkları), boy ölçümleri yapılmış, fileto verimi ölçülmüş, yenilebilir kısım dışında kalan ve atık diye tabir edilen, iskelet ayrılarak işleme tabi tutulmuş ve kurutulan iskeletlerin mineral madde (Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor) değerleri belirlenmiştir. Çipuralar üzerinde yapılan çalışmalarda 15 bireyin ağırlık ortalaması 231,714 gr, total boy ortalaması 24,5 cm, sırt yüksekliği ise 7,6 cm olarak bulunmuştur. Levrekler üzerinde yapılan çalışmalarda 15 bireyin ağırlık ortalaması 334,42 gr olarak hesaplanmıştır. Total boy ortalaması 31,5 cm, sırt yüksekliği ise 6,7 cm olarak bulunmuştur. Çipuralarda fileto ağırlığı 105,568 gr (%45,56), fileto dışı ağırlık 126,146 gr (%54,44), kuru iskelet ağırlığı 5,57 gr (%2,4) değerleri elde edilmiştir. Levreklerde fileto ağırlığı 153,738 gr (%45,98), fileto dışı ağırlık 180,682 gr (%54,02), kuru iskelet ağırlığı 5,42 gr (%1,62) değerleri elde edilmiştir. İskeletlerden yapılan analizler sonucunda Çipuralar için; Mg değeri %0,0727, Ca değeri %1,376, P değeri %2,415 Levrekler için; Mg değeri %0,0721, Ca değeri %1,425, P değeri %2,128 bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, weights (wet body, skeletal and visceral weights) and height of 15 sea bream (Sparus aurata) and 15 sea bass (Dicentrarchus labrax) were measured, also the height measurements, the fillets yield were measured, the skeleton remaining excluding in the edible part was separated, processed and determined about the mineral matter (Calcium, Magnesium, Phosphorus) of dried skeletons. As a result of studies on sea bream, the average weight of 15 individuals was calculated as 231,714 g. Total length average was found as 24,5 cm and back height was found as 7,6 cm. As a result of studies on sea bass , the average weight of 15 individuals was calculated as 334,42 g. Total length average was found as 31,5 cm and back height was found as 6.7 cm. In the sea bream, fillet weight 105,568 g (45,56%), off-fill weight 126,146 g (54,44%) and dry skeleton weight 5,57 g (2,4%) were obtained. In the sea bass, fillets weight 153,738 g (45,98%), off-fillet weight 180,682 g (54,02%) and dry skeleton weight 5,42 g (1,62%) were obtained. In analyzes made from skeletons; for bream; Mg value 0,0727%, Ca value 1,376%, P value 2,415%, for bass; Mg value is 0,0721%, Ca value is 1,425%, P value is 2,128%.