Seyyid Muhammed Maʿrifî'nin Risâle-i Âdâb ve Tarîkatnâme-i Fethü'l-Maʿârif adlı eseri (Metin-inceleme)
Risâle-i Âdâb ve Tarîkatnâme-i Fethü'l-Maʿârif by Seyyid Muhammed Maʿrifî (Text-analysis)
- Tez No: 651244
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
On sekizinci yüzyılda Osmanlı topraklarında tasavvuf kültürü büyük bir gelişim göstermiştir. Seyyid Muhammed Maʿrifî bu yüzyılda yaşamış olan önemli mutasavvıflardan birisidir. Kendisi Rifâiyye tarîkatının Maʿrifiyye kolunun kurucusudur. Seyyid Muhammed Maʿrifî İstanbul'daki tekkesinde talebelerini irşâd ettiği sırada Risâle-i Âdâb ve Tarîkatnâme-i Fethü'l-Maʿârif isimli mensur eserini kaleme almıştır. Bu eser tarîkat âdâbının yanı sıra dinî vecibeleri tasavvufî bir bakış açısıyla yorumlaması hasebiyle dikkate değerdir. Bu eserin anlaşılması, tasavvuf edebiyatına ışık tutması ve kaynak teşkil etmesi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada Risâle-i Âdâb ve Tarîkatnâme-i Fethü'l-Maʿârif Latin harflerine aktarılmış, muhteva yönünden incelenmiş, böylelikle kaynak niteliğinde olan kıymetli bir eser gün yüzüne çıkarılmış ve bilim insanları ile okuyucuların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In eighteenth century, culture of sufism has shown a great improvement in Ottoman Empire. Seyyid Muhammed Maʿrifî is one of the leading sufis of the eighteenth century. He is the founder of Maʿrifiyye, which is a branch of Rîfâiyye order. Seyyid Muhammed Maʿrifî wrote out Risâle-i Âdâb ve Tarîkatnâme-i Fethü'l-Maʿârif while he was guidancing his disciples in his derwish lodge. This work is remarkable because of giving information about mysticism and convenance of derwish order, as well as religious obligations. Comprehension of this mystical masterpiece is important in terms of shedding light and forming a resource on sufi literature. In this dissertation, Risâle-i Âdâb ve Tarîkatnâme-i Fethü'l-Maʿârif is transformed in Latin script and analyzed in respect of content. In this way a valuable work which is a source for sufi literature brought to light and made available to scholars of science and readers.