İşgörenlerin motivasyon düzeylerinin iş doyumu ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Yiyecek ve içecek işletmelerinde bir uygulama
The effect of the motivation levels of employees on job satisfaction and the intent to leave: A practice in food andbeverage business
- Tez No: 651245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, yiyecek ve içecek işletmelerinde çalışanların motivasyon düzeylerinin iş doyumuna ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırma amacı kapsamında çalışan motivasyonu, iş doyumu ve işten ayrılma niyeti Eskişehir ilinde bulunan yiyecek ve içecek işletmelerinin çalışanları üzerinde gerçekleştirilen bir anket formu ile veriler toplanmıştır. Toplam 400 kişinin katılım sağladığı anket araştırma kapsamındaki temel hipote-zin yanı sıra, alt hipotezlerde yaş, cinsiyet, medeni durum, sektördeki çalışma yılı, turizm eği-tim durumu değişkenleriyle iş motivasyonu düzeyleri arasındaki ilişkiler istatistikî olarak belirl-enmiş¬tir. Analiz sonucunca yiyecek ve içecek işletmelerinde çalışanların motivasyon düzeyleri ile iş doyumları arasında pozitif bir ilişki, motivasyon ile işten ayrılma niyeti arasında ise nega-tif bir etki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of motivation levels concerning food and beverage business employees about their job satisfaction and tendency to quit.Within the scope of this research, through the use of Questionnarie method, data regarding“motivation, job satisfac-tion and intention to quit”was collected from Food and beverage business employees working in the Eskişehir province.In addition to the primary hypothesis the Questionnaire also inclu-ded sub hypothesis to collect variables about age, gender, marital status, working years in the sector, tourism education status to statistically define the relationship of these data to the employees' Job Motivation levels.As a result of the analysis, it was concluded that there was a positive relationship between motivation levels and job satisfaction of employees in food and beverage businesses, and a negative relationship between motivation and employee's intention to quit.