Neural Network based flux observer for a field oriented controlled induction machine
Rotor akısı yönlendirmeli denetimli bir asenkron makina için yapay sinir ağı tabaklı akı gözlemcisi
  1. Tez No: 65129
  2. Yazar: V.M.İSTEMİHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Asenkron makinalar, diğer elektrik sürücülerine üstünlükleri dolayısıyla, en yaygın olarak kullanılan elektrik makinalarıdır. Vektör denetimi yöntemleri, alternatif akım makinalarının değişken hız uygulamalarında yüksek verimle kullanılmasını sağlayan kontrol metodlardır. Rotor akısı yönlendirmeli denetim, asenkron makina sürücülerine sıkça uygulanan vektör denetimi yöntemleri çeşitlerinden biridir. Bu yöntemin gerçekleştirilebilmesi için, veriminin ve işlemesinin çok duyarlı olduğu rotor mıknatıslama akısının, hem büyüklüğünün hem de hava aralığındaki dağılımının, hızlı ve doğru bir şekilde izlenmesi gerekmektedir. Yapay sinir ağları, son zamanlarda, başka birçok alanlarda olduğu gibi, dinamik sistemlerin tanınması ve kontrol edilmesi alanında yenilikler getirmektedir. Gerekli büyüklüklerin yapay sinir ağlan ile gözlenmesi, diğer tahmin edici tekniklere göre, çok hızlı paralel işlem yapabilme, hata toleranslı olma ve harmonik dalgalılığa karşı duyarsız olma özellikleri gibi bazı üstünlükler sağlamaktadır. Bu çalışmada, rotor akısı yönlendirmeli kontrol yöntemini mümkün kılan, rotor akısı bileşenlerinin yapay sinir ağlan ile gözlenmesinin uygulaması simüle edilmiştir. Yapay sinir ağlarının bu karmaşık kontrol sistemi içerisinde kullanılmasının işletim üzerindeki etkisi ve kullanılması ile birlikte gelen yenilikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Induction machines are the most widely used electrical machines because of their many advantages compared to the other electrical drives. Recent developments in the field of variable speed drives have made possible the large scale variable speed applications with induction machines. Vector control methods of alternating current machines have become a powerful method among other high performance variable speed applications. Rolor flux oriented control is one of the most commonly used vector control techniques applied to high performance induction machine drives. In order to implement the rotor flux oriented control, the fast and accurate monitoring of the rotor magnetizing flux, both in magnitude and in spatial distribution, is required,where the performance of the control method is very sensitive to the measurement and/or estimation of the quantities to be determined. Neural networks are recently showing good promise for applications in identification and control systems as well as in many other fields. Estimation of the required feedback signals in an induction machine drive by using neural networks brings some distinct advantages of extremely fast parallel computation, immunity from harmonic ripple, and fault tolerance characteristics due to distributed network intelligence, when compared to the DSP based implementations which are using conventional methods other than neural network based identification models. In this study, the successful application of neural networks in estimation of the rotor flux components, which make possible the implementation of rotor flux oriented control, is simulated. The performance of using a neural network based observer in this complex control scheme is tested and the advantages / disadvantages of this technique are discussed.