Electromagnetic shielding of a building modelling and measurements
Binanın elekromanyetik ekranlaması modelleme ve ölçmeler
  1. Tez No: 65128
  2. Yazar: PİRAYE KARACAGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde binaların ekranlama etkinliği çok katmanlı model kullanılarak hesaplanıp bina içinde yapılan ölçmelerden elde edilen sonuçlarla mukayese edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda kullanılan bilgisayar programı çok katmanlı yapıların önemim ortaya koyacak şekilde tasarlanmıştır. Bina içindeki aynı ve farklı katlardaki ekranlama etkinliği bu programla hesaplanıp deneysel sonuçlarla karşılaştırılır, ölçme değerleri bu çalışmada geliştirilen otomatik ölçme sistemi kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca ekranlı odaların (GTEM ve CDC) MIL-STD 285 ve IEEE 299 standartlarına uygun olarak ekranlama etkinliklerinin ölçülmesi de, bu tezde deneysel çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Farklı frekans bölgelerinde ve değişik yerlerde yapılan ölçmelerin sonuçlan grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, shielding effectiveness of a building is calculated by using a multilayer model and compared with the results of the measurements taken inside a building. The computer program used for this objective has been constructed to simulate the importance of the multilayer structures. For the same and different floors in a building, shielding effectiveness values are calculated and compared with the experimental results. Measured values are obtained by using an automated measuring system developed for this study. Furthermore, the shielding effectiveness measurements of the shielded enclosures (Gigahertz Transverse Electromagnetic (GTEM) and Compact Diagnostis Chamber (CDC)) in accordance with the MIL-STD 285 and IEEE 299 are also carried out as another experimental study of this thesis. All results obtained for different frequency ranges and at different places are presented with several graphics.