Kalkınma stratejileri ekseninde Latin Amerika ve Türkiye karşılaştırması
On the axis of development strategies the Latin America and Turkey comparison
  1. Tez No: 651297
  2. Yazar: PINAR KIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, Latin Amerika ve Türkiye ekseninde kalkınma stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin ana hedefi, iki önemli kalkınma stratejisi olan“ithal ikameci sanayileşme stratejisi ve ihracata yönelik sanayileşme stratejisini”olumlu ve olumsuz yönleriyle teorik olarak; Latin Amerika ve Türkiye'deki somut uygulamalarını ise ekonomik verileri kullanarak anlatmaktır.“1929 Krizi”ve“Birinci Dünya Savaşı”sonrasında uygulanan politikalar, iktisatçılar tarafından eleştirilmiş ancak yerine önerilen politikalar daha iyi çözümler sunamamıştır. 1980 sonrasında yaşanan“küresel dönüşüm”eşitsizlikleri daha da arttırırken, enflasyon ve dış borç gibi temel sorunlara çözüm getirememiştir. Burada tezat bir nokta ortaya çıkmaktadır. Gelişmiş ülkeler kendi kalkınmalarını gerçekleştirirken“müdahaleci politikalar”kullanmış, ancak bugünün kalkınmak isteyen ülkelerine liberal politikalar önermektedir. Aynı zamanda uluslararası alanda ortaya çıkan Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, Dünya Ticaret Örgütü gibi kurumların, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere önerdiği politikalar da kamu müdahalesinin azaltılmasından öteye gidememiştir. Bu öneriler, gelişmiş ülkelerde askeri darbeler veya tek kişilik yönetimler aracılığıyla hayata geçirilmiştir. Emek açısından, bir önceki dönemde elde edilen tüm kazanımlar kaybedilmiş, ekonomik sistem sermaye lehine yeniden düzenlenmiştir. Bu yeni sistem düzenli aralıklarla kendi krizlerini yaratmış, enflasyon, bütçe dengesi, dış borç gibi ekonomik verilere olumlu yönde etki edememiştir. Neo liberal politikalarla birlikte, nicel verilerde belirli oranda büyüme sağlanırken, nitel verilerde gelişme sağlanamamıştır. Sosyal eşitsizlikler derinleşirken, eğitim sağlık gibi temel haklara erişim gittikçe zorlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, aims to examine the development strategy the axis of Latin America and the Turkey. The main objective of the thesis is to analyze that, two important development strategies“import substitution industrialization strategy and export oriented industrialization strategy in terms of the positive and negative aspects; concrete implementation in Latin America and Turkey to explain using economic data. The policies implemented after the 1929 Crisis ”and the“ First World War were criticized by the economists, but the policies proposed instead could not provide better solutions. While the ”global transformation after 1980 increased the inequalities even more, it could not solve the fundamental problems such as inflation and external debt. Here comes a contrasting point. Developed countries have used "interventionist policies in realizing their own development, but they proposes liberal policies for today's developing countries. At the same time, the policies proposed by institutions such as the World Bank, the International Monetary Fund, and the World Trade Organization, which emerged in the international arena, could not go further than reducing public intervention. These proposals were implemented through military coups or one-man administrations in developed countries. In terms of labor, all gains in the previous period were lost and the economic system was reorganized in favor of capital. This new system created its own crises at regular intervals and could not affect the economic data such as inflation, budget balance and external debt positively. While a certain growth has been achieved in quantitative data with neolıberal polıcıes, there has been no improvement in qualitative data. As socıal inequalities deepen, access to basıc rights such as educatıon and health becomes increasingly difficult.