Psikoloji ve diş hekimliği öğrencilerinin anksiyete düzeyleri
Anxiety levels of psychology and dentistry students
  1. Tez No: 651298
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanın süregelen hayatının kaçınılmaz bir parçası olan anksiyete, bireyin günlük hayatında karşısına çıkmaktadır. Günümüzdeki haliyle anksiyete kavramı ruhsal problemlerin açığa çıkışı ya da ruhsal problemlerin önemli bir sebebi olarak görülmektedir. Anksiyete olumsuz, kötü bir olayın yaklaştığı düşüncesiyle davranışsal, bilişsel ve fizyolojik belirtilerle kendini göstermektedir. Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin anksiyete düzeylerinin ortaya çıkarılmasını sağlamaktır. Bu amaçla diş hekimliği ve psikoloji bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin anksiyete düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim görmekte olan diş hekimliği ve psikoloji bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Bu kapsamda evren içerisinden rasgele örnekleme yöntemi kullanılarak 300 diş hekimliği, 300 psikoloji bölümünden olmak üzere farklı sınıf düzeylerinden toplamda 600 öğrenci katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 40 maddeden oluşan durumluk ve sürekli kaygı ölçeği kullanılmıştır. 19 yılında meydana gelen COVID-19 pandemisi nedeniyle veriler elektronik olarak toplanmıştır. Araştırmada kullanılan anksiyete ölçeği puanlarının normal dağılması nedeniyle, verilerin analizinde parametrik istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Veriler SPSS24 veri analiz programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kadınların durumluk ve sürekli kaygı durumlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca diş hekimliği öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygı durumlarının psikoloji bölümü öğrencilerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Barınma şekli ve gelir düzeyi değişkenlerinde durumluk kaygı puanlarının farklılık göstermediği görülmüştür. Aile gelir düzeyi yüksek olan öğrencilerin sürekli kaygı düzeylerinin de daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Üniversite ‎öncesi ‎yaşanılan ‎yer değişkenine göre il merkezinde yaşayan öğrencilerin, ilçe merkezinde yaşayan öğrencilere göre durumluk kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Durumluk ve sürekli kaygı boyutlarına ilişkin puanlar arasında zayıf düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı ilişkinin bulunduğu, durumluk kaygı düzeylerinin artmasına bağlı olarak sürekli kaygı düzeylerinin de artış gösterdiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anxiety, which is an inevitable part of the ongoing life of people, comes across in the daily life of the individual. In its current form, the concept of anxiety is seen as the emergence of mental problems or an important cause of mental problems. Anxiety manifests itself with behavioral, cognitive and physiological symptoms with the thought that a negative, bad event is approaching. The aim of this study is to reveal the anxiety levels of university students. For this purpose, the anxiety levels of the students studying in dentistry and psychology departments were compared. The universe of the study consists of the students of the dentistry and psychology departments of the state and foundation universities in Istanbul. In this context, a total of 600 students from different grade levels, 300 from the dentistry and 300 from the psychology departments, participated by using the random sampling method from the universe. State and trait anxiety scale consisting of 40 items was used as data collection tool in the study. Due to the COVID-19 pandemic that occurred in 19, data were collected electronically. Due to the normal distribution of anxiety scale scores used in the study, parametric statistical methods were used in the analysis of the data. The data were analyzed with the SPSS24 data analysis program. As a result of the research, it was concluded that the state and trait anxiety states of women were higher than men. In addition, it was determined that the state and trait anxiety states of dentistry students were higher than the students of the psychology department. State anxiety scores did not differ in the variables of accommodation type and income level. It was concluded that students with higher family income levels also had higher trait anxiety levels. According to the variable of place of residence before university, it was observed that the state anxiety levels of the students living in the city center were higher than those living in the district center. It was found that there was a weak, positive and significant relationship between the scores of the state and trait anxiety dimensions, and the trait anxiety levels increased due to the increase in the state anxiety levels.