Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarında serum ve eritrosit membranı sialik asit düzeyleri
Serum and erythrocyte membrane sialic acid levels in patients with rheumatoid arthritis and ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 651310
  2. Yazar: MEHMET FATİH ALPDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Biochemistry, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalısmada 24 romatoid artrit (RA) ve 19 ankilozan spondilit (AS) hastası ile yas ve cinsiyet olarak eslestirilmis 24 sağlıklı kontrolde spektroflorometrik yöntem ile serum total sialik asit (TSA) ve eritrosit membranı sialik asit (EMSA) düzeyleri ölçüldü. Ayrıca diğer laboratuar belirteçleri [serum C-reaktif protein (CRP), anticyclic citrullinated peptide (anti CCP), romatoid faktör (RF), ALP ve eritrosit sedimentasyon hızı (ESR)] düzeyleri ölçüldü ve hastalık aktivitesi [hastalık Aktivite Skoru (DAS 28) ve Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI)] ile karsılastırıldı. RA grubu ortalama TSA ve EMSA düzeyleri sırayla 3.44±0.49 mmol/L ve 62.41±7.2 μg/mg protein olarak bulundu. AS grubu ortalama TSA ve EMSA düzeyleri sırasıyla 2.97±0.63 mmol/L ve 61.28±9.65 μg/mg protein idi. Kontrol grubu ortalama TSA ve EMSA düzeyleri ise sırasıyla 2.40±0.28 mmol/L ve 65.43±8.77 μg/mg protein olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this work, serum total sialic acid (TSA) and erythrocyte membrane sialic acid (EMSA) levels have been measured using the spectroflourometric method in 24 healthy controls that have similar age and gender characteristics with 24 rheumatoid arthritis (RA) and 19 ankylosing spondylitis (AS) patients. Levels of other laboratory indicators such as serum Creactive protein (CRP), anticyclic citrullinated peptide (anti CCP), rheumatoid factor (RF), ALP and erythrocyte sedimentation rate (ESR) have been measured and they have been compared with disease activities such as Disease Activity Score (DAS 28) and Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI). Average TSA and EMSA levels for RA group have been found to be 3.44±0.49 mmol/L and 62.41±7.2 μg/mg protein, respectively. Similarly, average TSA and EMSA levels for AS group have been found to be 2.97±0.63 mmol/L and 61.28±9.65 μg/mg protein, respectively. Average TSA and EMSA levels for the control group have been observed to be 2.40±0.28 mmol/L and 65.43±8.77 μg/mg protein, respectively.