Hipertansiyon hastalarının farkındalık, tedavi ve kontrol oranları
Awareness, treatment and control rates of hypertensive patients
- Tez No: 651309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ÖZKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hipertansiyon yaygın prevalansı ve yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle bireysel ve halk sağlığı açısından önemli bir sorun olmayı sürdürmektedir. Günümüzde dünya erişkin nüfusunun dörtte birinden fazlası (972 milyon) hipertansif iken, bu oranın 2025 yılında %29 düzeylerine ulaşacağı (1.56 milyar) düşünülmekte, Türkiye'de yaklaşık 15-16 milyon hipertansiyon hastasının olduğu tahmin edilmektedir. Ulusal çapta yapılmış üç büyük çalışmaya göre genel hipertansiyon prevalansı %33.7 (TEKHARF çalışması), %31.8 (Türkiye hipertansiyon prevalans çalışması (PATENT çalışması) ve %41.7 (METSAR çalışması) olarak tespit edilmiştir. Ulusal Hastalık Yükü-Maliyet Etkililik Çalışması'na göre hipertansif kalp hastalığı bütün ölümlerin %3'ünü oluşturmakta ve ulusal düzeyde ölüme neden olan hastalıklar içerisinde 6. sırada yer almaktadır. Ülke genelinde yaygınlığı ve risk faktörleri ile birlikteliği göz önüne alındığında hipertansiyon ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olduğundan birinci basamak için ayrı bir öneme sahiptir. Hipertansiyonun yüksek prevalansına rağmen asıl sorun, hipertansiyon hastalarının yalnız yarısının hipertansif olduklarının farkında olmaları ve farkında olanların da yalnız yarısının düzenli tedavi ve kontrol altında olmalarından kaynaklanmaktadır. Literatürde de hipertansif hastaların yaklaşık 2/3'ünde kan basıncı kontrolünün sağlanamadığı belirtilmiştir. Kişilerin hipertansiyon hakkındaki farkındalık ve tutumları bilgi eksikliklerinden etkilenmekte, bu durum hastalığın kontrolünde engel oluşturmaktadır. ABD'de kişilerin hipertansiyon hakkındaki bilgi düzeylerinin arttırılması ile toplumun hipertansiyon hakkındaki farkındalıklarının, tedavilerinin ve kontrolünün de artması sağlanmıştır. Bizim çalışmamızda da hastaların farkındalık, tedavi ve kontrol oranları değerlendirilmiş olup bilgi eksiklikleri giderilerek tedavi ve kontrol oranlarının arttırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Common prevalence of hypertension and due to complications continues to be a major problem for civil and public health. At the present day, more than a quarter of the world adult population is hypertensive (972 million), levels of this ratio will reach 29% in 2025 (1.56 billion) considered, it is estimated that approximately 15-16 million hypertension patients in Turkey. The overall prevalence of hypertension according to the three national major study has been 33.7% (TEKHARF study), 31.8% (the prevalence of hypertension inTurkey study (PATENT study) and 41.7% (METSAR study) have been determined. According to the National Burden of Disease-Cost-Effectiveness Study have been constituted 3% of all deaths in hypertensive heart disease and sixth in the diseases that cause death at the national level ranks. Throughout the country, the prevalence and risk factors of hypertension, given the association an important public health issue for our country that has a different significance for primary care. The real problem despite the high prevalence of hypertension, only half of the hypertensive patients aware of hypertension and only half of those aware of stems from the fact that under the regular treatment and control. Hypertensive patients in the literature, about 2 / 3 thirds of blood pressure control are achieved. Awareness and attitudes of people about hypertension which are affected by lack of knowledge, in this situation control of the disease is prevented. People in the United States by increasing their level of knowledge about hypertension about the community awareness, treatment and control is provided. Awareness of patients in our study, treatment and control rates are evaluated for treatment and control rates to raise by eliminating knowledge gaps.