Hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarında 'undercarboxylated osteocalcın' düzeyleri
Serum 'undercarboxylated osteocalcin' levelsin hemodialysis and peritoneal dialysis patients
- Tez No: 651311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Renal osteodistrofi, kronik böbrek yetmezliği (KBY) hastalarında yaygın görülen bir komplikasyondur ve kemik kırığı, mortalite ve mobiditede önemli artışa yol açar. Böbrek yetmezliği hastalarında renal fonksiyondan etkilenmeyecek ama kemik döngüsünü belirlemede kullanılabilecek biyokimyasal belirteçler gerekmektedir. Serum osteokalsini (OC), K vitaminine bağlı üç gamakarboksi glutamik asit kalıntısı içeren kemiğe spesifik bir proteindir.“Undercarboxylated osteocalsin”(ucOC) osteokalsinin gama karboksilasyona uğramamış inaktif formudur. ucOC'e hidroksiapatit kristalleri bağlanamaz ve bu durum sonucunda kemik matriksinde değişikler meydana gelir. Çalışmamızda hemodiyaliz (HD) veya periton diyalizi (PD) uygulanan hastalarda ucOC'in bir kemik döngüsü göstergesi olup olmadığı araştırıldı. Ayrıca ucOC'nin osteokalsin (OC), kemik spesifik ALP (K-ALP), kalsitonin, D vitamini, intakt paratiroid hormon (iPTH), kalsiyum (Ca), fosfat (P), magnezyum (Mg) ve kemik mineral yoğunluğu (KMY) ile ilişkilerine bakıldı. Çalışma grubu, 24 HD, 30 PD, ve 30 sağlıklı kontrolden oluşuyordu. ucOC ölçümünde, karboksile osteokalsinin baryum sülfat (BS) ve hidroksiapatit (HA) ile bağlanma özelliğinden yararlanıldı. Karboksile OC'nin çöktürülmesinden sonra supernatanda ELISA yöntemi ile ucOC ölçümü yapıldı. KBY'de ucOC(BS) ve ucOC(HA) düzeyleri sağlıklı kontrollere göre yüksekti. Bu yükseklik hem HD, hem de PD grubu için geçerliydi. HD grubunda ucOC düzeyleri PD grubuna göre yüksekti. HD işlemi ucOC düzeylerini etkilemektedir. HD çıkış kanlarında ucOC düzeyleri, HD giriş kanlarına göre düşüktür. Ancak %ucOC düzeyleri, beklenenin tersine, gruplar arasında fark göstermemiştir. Bunun nedeni KBY'de serumda artan değişik OC fragmanları olabilir. ucOC(BS) ve ucOC(HA) düzeyleri diğer kemik belirteçleri OC, K-ALP, ALP, iPTH, P ve Mg ile iyi bir korelasyon gösterdi. Ayrıca ucOC(BS) ve ucOC(HA) düzeyleri ile KMY değerleri arasında negatif anlamlı bir korelasyon bulundu. iPTH kesim düzeylerine göre yüksek ve düşük dönüşümlü ROD gruplarında da ucOC iyi bir ayrım ortaya koymuştur. Yöntem kalitesi olarak baryum sülfat ile çöktürme, bizim sonuçlarımıza göre, hidroksiapatit ile çöktürmeden daha iyi sonuç vermiştir. UcOC, son aşama böbrek yetmezliğinde HD ve PD uygulanan hastalarda kemik metabolizmasının değerlendirilmesinde yararlı bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Renal osteodystrophy is a common complication in chronic renal failure (CRF) patiens and leads to substantial increases in bone fracture, mortality and morbidity. For patients with renal failure biochemical inidicators are required to determine bone turnover that are unaffected from renal functions. Serum osteocalcin (OC) is a bone specific protein that contains three residues of γ-carboxyglutamic acid“Undercarboxylated osteocalsin”(ucOC) is the inactive form of OC that is not subjected to gamma carboxylation. Hydroxyapatite crystals cannot form bonds with ucOC, which results in changes in the matrix of the bones. In our study, we investigated whether the ucOC is an indicator of bone turnover for patients treated with hemodialysis (HD) or peritoneal dialysis (PD). Furthermore, we have examined the relationships between ucOC levels and other bone inidicators such as osteocalsin, bone specific alkaline phosphatase (B-ALP), calcitonin, vitamin D, intact parathyroid hormone (iPTH), calcium (Ca), phosphate (P), magnesium (Mg) and bone mineral density (BMD). Study group was consisted of 24 HD, 30 PD patients and 30 control subjects. ucOC measurements were based on precipitation of carboxylated OC with barium sulfate or hydroxyapatite. After precipitation, ucOC was measured in supernatant by ELISA. In CRF, ucOC(BS) and ucOC(HA) levels were higher than those of healty controls. Increased ucOC levels were present both in HD and PD groups. The ucOC levels in HD group were higher than those of PD group. HD process has an effect on ucOC levels. ucOC levels in samples after HD were lower than in samples before HD. But there is no difference between groups for ucOC% levels. This may result from various OC fragments increased in blood in CRF. We observed that ucOC(BS) and ucOC(HA) levels for CRF were higher compared to that of control group and statistically significant. ucOC (BS) and ucOC (HA) levels were positively correlated with OC, B-ALP, ALP, iPTH, P and Mg levels. There were negative and significant correlations between ucOC(BS), ucOC(HA) levels and BMD values. ucOC has a good discrimination power for both high and low turnover ROD groups. According to our study, precipitation with baryum sulfate gave better results than hydroxyapatite. UcOC is a useful marker to evaluation of bone metabolism in patients undergone hemodialysis or peritoneal dialysis in end stage renal failure.