Arabuluculuk kurumunun Türkiye ve İngiltere uygulamasının karşılaştırmalı incelemesi
Comparative analysis of the mediation practice between Turkey and England
- Tez No: 651315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LUTFİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Uyuşmazlıkların klasik çözüm yöntemi olarak ifade edilebilecek yargılama yoluna gitmeden uyuşmazlığı ortadan kaldırmayı amaçlayan alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olan arabuluculuk kurumu etkinliğini artırmaya devam etmektedir. Toplumların kendine özgü yapısı arabuluculuk kurumunda farklı bakış açılarının doğmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Söz konusu çalışmada arabuluculuk kurumunun iki farklı kültüre sahip İngiltere'de ve Türkiye'de uygulama içerisinde nasıl şekillendiği incelenmiştir. Çalışmada kapsamı sınırlayabilmek amacıyla Birleşik Krallık yerine İngiltere incelenmiştir. Uygulama benzerliği nedeniyle söz konusu çalışmanın Galler'i de kapsadığını söyleyebilmek mümkündür. Bu kapsamda çalışma içerisinde tarihçeden başlanarak mahkeme kararları ile birlikte mevcut uygulamaya doğru bir sıra izlenmiş ve en son bölümde ayrıntılı karşılaştırmaya yer verilmiştir. Çalışma sonucunda İngiltere ve Türkiye uygulamasının mensup oldukları hukuk sistemlerinin özelliklerini yansıttığı ve temel fikir olarak oldukça benzer oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mediation, which is one of the alternative dispute resolution methods, aiming to eliminate the dispute without going through the trial, which can be expressed as the classical solution method of disputes, continues to increase its field of application. Unique structure of societies makes it necessary to have different perspectives in the mediation. In this study we examined how the mediation practice was shaped in two different cultures, in England and in Turkey. In order to limit the scope of this study, we examined England instead of the United Kingdom. Due to the similarity of the practice, it is possible to say that the study also covers Wales. In this context, this study is starting from the history and a sequence towards the current practice along with the court decisions was followed and detailed comparison is given in the last section. As a result of this study, England and Turkey practise reflects the characteristics of its legal system and has concluded that they are quite similar from the perspective of mediation's basic idea.