Sağmal ineklerde subklinik mastitis prevalanslarının meta-analizi ve meta-regresyonu
Meta-analysis and meta-regression of subclinical mastitis prevalences in dairy cattle
  1. Tez No: 651321
  2. Yazar: ELİF ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, dünya genelinde yayımlanmış 193 çalışma (145 inek bazlı (180.280 inek) ve 145 meme lobu bazlı (1.136.041 meme lobu)) ve Türkiye'de yayımlanmış 36 inek bazlı (n =10.926 inek) ve 29 meme lobu bazlı (n = 48.990 meme lobu) çalışma ile subklinik mastitis prevalanslarının meta-analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Analizlerde dünya geneli ve Türkiye genelinde subklinik mastitis prevalansları belirlendi. Ayrıca, dünya genelinde kıtalara, inek ırklarına, yıllara ve sürü büyüklüklerine göre alt grup analizleri yapıldı. Türkiye genelinde ise bölgelere, inek ırklarına, yıllara ve sürü büyüklüklerine göre subklinik mastitis prevalansları karşılaştırıldı ve subklinik mastitis prevalansını etkileyen değişkenleri belirlemek için meta-regresyon analizi yapıldı. Çalışmalar arasında yüksek heterojenlik tespit edildiğinden, uygulanan meta-analizde rastgele etki modeli (DerSimonian-Laird yöntemi) tercih edilmiş, çalışma örnekleminde yayın yanlılığını belirlemek için Egger'ın doğrusal regresyon testi, Begg ve Mazumdar sıra korelasyon testi ve huni grafiği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to perform meta-analysis of subclinical mastitis prevalence results determined in 193 published studies (145 cow-based (180.280 cows) and 145 quarter-based (1.136.041 udder quarters)) which were conducted between 1988-2019 worldwide and 36 cow-based (10.926 cows) and 29 quarter-based (48.990 udder quarters) studies in Turkey. In the analyzes, subclinical mastitis prevalences were determined worldwide and across Turkey. Also, Subclinical mastitis prevalence were compared to continents, breeds, years and herd size. The random effect model takes into account the true variance between studies as well as within study variance and meta-regression analysis was performed to determine covariates effect subclinical mastitis prevalence. Since high heterogeneity was detected between the studies, Random effect model (DerSimonian-Laird method) was preferred in the meta-analysis applied. Egger's linear regression test and funnel plot were used to determine the publication bias in the study sample.