Süt ineklerinde stafilokokkal mastitisler için aşı çalışmaları
Studies on staphylococcal vaccines for mastitis in dairy cows
  1. Tez No: 99123
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN HADİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ERGANİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 1198
Özet
6. ÖZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2000 H. Hüseyin HADÎMLİ Süt İneklerinde Stafilokokkal Mastitisler İçin Aşı Çalışmaları Bu çalışmada, Otojen Staphylococcus aureus aşıları ile süt ineklerinde stafilokokkal mastitislerin insidensinin azaltılması amaçlandı. Klinik ve subklinik mastitislerden izole edilen S. aureus suşlan kullanılarak (her ünite için ayrı ayrı) alüminyum hidroksit veya mineral yağ adjuvantlı Otojen S. aureus bakterin, bakterin+toksoid (kombine), hücre duvarı ekstraktı (ekstrakt) aşıları hazırlandı. Otojen S. aureus aşılarının saha şartlarında sağmal, kurudaki inek ve düvelerin kan ve süt serumlarındaki immünojenik etkinlikleri (antistafılokokkal, anti a- ve p-hemolizin antikorların oluşumu), sütteki somatik hücre sayıları, süt verimi ve meme içi & aureus enfeksiyonları üzerine etkileri belirlenmeye çalışıldı. Denemeler, Konya ve çevresinde süt inekçiliği yapılan 8 adet çiftlikte; 107 baş sağmal, 7-8 aylık gebe 15 baş kurudaki Holstein inek ve 12 baş Holstein düve olmak üzere toplam 134 hayvan üzerinde gerçekleştirildi. Aşılama öncesi sağmal inekler CMT ile tarandı, serolojik ve bakteriyolojik yoklamaları yapılarak sağlıklı, subklinik ve klinik mastitisli hayvanlar tespit edildi. Otojen S. aureus (bakterin, kombine, ekstrakt) aşıları ve ticari aşı; sağlıklı ve subklinik mastitisli hayvanlara 3 hafta aralıkla 2 kez sağ uyluk bölgesinden kas içi veya meme üstü lenf düğümü bölgesinden deri altı uygulandı. Aşılama öncesi ve sonrası sağmal ineklerden 3., 7., 11., 15., 19., 23. ve 27. haftalarda, kurudaki inek ve düvelerden doğumu takiben 1., 5., 9., 13., 17., 21. ve 25. haftalarda alman kan ve süt örnekleri alındı. Kontrol grubu ineklere göre aşılanan ineklerin kan ve süt serumlarında yüksek titrede antistafılokokkal (PO.001), anti a- (PO.05) ve p-hemolizin (PO.05) antikorlar belirlendi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Studies on Staphylococcal Vaccines for Mastitis in Dairy Cows The aim of the study was to investigate autogenous Staphylococcus aureus vaccines in control of mastitis in dairy cows. Selected strains of S. aureus isolated from both clinical and subclinical cases were used to prepare autognous S. aureus vaccines (bacterin, bacterin + toxoid, cell wall extract) in aluminium hydroxide or mineral oil adjuvants. Sera and milk samples collected from lactating or dry cows and heifers were analysed for immunogenic activity of S. aureus vaccines by detection of antibody titers to staphylococcal antigens, a- and (3-heamolysines, influence on somatic cell counts, milk yields and intramammary S. aureus incidence. Experimental studies were carried out on a total of 134 animals (107 lactating cows, pregnant for 7-8 months 15 dry cows and 12 heifers) from 8 farms in Konya Region. In order to determine clinical and subclinical mastitis and health status, CMT, serological tests and microbiological examinations were used before vaccination in lactating cows. Autogenous S. aureus vaccines were prepared and administered to cows either healthy or with subclinical mastitis by subcutaneous route in the area of the supramammary lymph node or intramuscular route to semitendinous muscle. Following vaccination, the sera and the milk samples were collected from lactating cows on 3., 7., 11., 15., 19., 23. and 27. weeks and from dry cows and heifers on 1., 5., 9., 13., 17., 21. and 25. weeks.