Tiroid orbitopatisinde klinik aktivite skoru ile inflamatuar biyobelirteçlerin ilişkisi
The correlation of the inflammatory biomarkers and the clinical activity score in thyroid associated orbitopathy
  1. Tez No: 651325
  2. Yazar: AYDIN ACARBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KUBAT ÜZÜM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tiroid Orbitopatisinde Klinik Aktivite Skoru ile İnflamatuar Biyobelirteçlerin İlişkisi Amaçlar: Tiroid orbitopatisi, patogenezi henüz tam olarak aydınlatılamamış ve hedefe yönelik tedavileri rutin pratikte bulunmayan orbitanın inflamatuar hastalığıdır. Lipokalin-2 (LCN2) seviyesi daha önce tiroid orbitopatisinde incelenmemiştir. Çalışmamızda farklı yolaklarını kapsayan inflamasyon ve oksidatif stres belirteçlerinin hastalığın varlığı ve şiddetiyle olan ilişkisini incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Çalışma grubumuz aktif TO (n=12, yaş ortalaması 50,42±11,7), inaktif TO (n=18, yaş ortalaması 51,17±13,9), Graves hastaları (n=22, yaş ortalaması 43,64±10,8) ve sağlıklı kontrollerden (n=20, yaş ortalaması 42,5±8,8) oluşmaktaydı. Aktif TO hastalarından beşinden, 3 aylık intravenöz pulse steroid tedavisi sonrası yeniden örnekleri alındı. Katılımcılardan alınan serum örneklerinden interlökin-1β (IL-1β), interlökin-8 (IL-8), trombosit kökenli büyüme faktörü-AA (PDGF-AA), trombosit kökenli büyüme faktörü-BB (PDGF-BB), tümör nekroz faktör-α (TNF-α) ve LCN2, göz yaşı örneklerinden ise 8-hidroksi-2'deoksiguanozin (8-OHdG) ve LCN2 çalışıldı. Ölçülen parametreler ile tiroid orbitopatisi klinik aktivite skoru, hastalık şiddeti, TSH reseptör antikoru ve MR ölçümlerinin ilişkisi incelendi. Bulgular: Aktif TO'li hastaların IL-1β seviyeleri, inaktif TO'li hastalardan (p=0,029) ve Graves hastalarından (p=0,012) daha yüksek bulundu. İnaktif TO'li hastaların IL-1β seviyeleri Graves hastalarından daha yüksek bulundu (p=0,031). Aktif TO'li hastaların PDGF-BB seviyeleri sağlıklı kontrollere göre yüksek bulundu (p=0,029). Aktif TO'li hastaların göz yaşı LCN2 seviyeleri Graves hastalarına göre yüksek bulundu (p=0,025). Sonuçlar: Serum IL-1β ve göz yaşı LCN2'nin daha yüksek seviyeleri TO hastalığının aktivitesi ve şiddeti ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The Correlation of the Inflammatory Biomarkers and the Clinical Activity Score in Thyroid Associated Orbitopathy Objectives: Thyroid associated orbitopathy (TAO) is an inflammatory process of the orbit that its patogenesis has not been illuminated. Lipocalin-2 has not been investigated in TAO. In this study, we aimed to investigate inflammatory and oxidate pathways of this disease by measuring the laboratory parameters and associate them with the clinical activity and severity. Patients and methods: Our study group consisted of active TAO (n=12, mean age 50,42±11,7), inactive TAO patients (n=18, mean age 51,17±13,9), Graves' disease patients (n=22, mean age 43,64±10,8) and healthy controls (n=20, mean age 42,5±8,8). Active TAO patients were reevaluated after 3 months steroid treatment. Blood samples were taken for IL-1β, IL-8, PDGF-AA, PDGF-BB, TNF-α ve lipocalin-2 and tears samples were taken for 8-OHdG ve lipocalin-2 (LCN2). TAO clinical acitivity score, EUGOGO and VISA disease severity scores, TSH receptor antibody and magnetic resonance imaging (MRI) results were collected. Results:IL-1β levels were higher in active TAO patients compared with inactive TAO patients (p=0,029) and Graves' disease patients (p=0,012). IL-1β levels were higher in inactive TAO patients compared with Graves' disease patients (p=0,031). PDGF-BB levels were higher in active TAO patients compared with healthy controls (p=0,029).Tear LCN2 levels were higher in active TAO patients compared with Graves' disease patients (p=0,025). Conclusion: We found that higher serum IL-1β and tear LCN2 levels may reflect disease activity and severity in TAO.