Henryk Wieniawski'nin op.22 numaralı Re Minör Keman Konçertosu'nun müzikal ve teknik analizi
Musical and technical analysis of Henryk Wieniawski's op.22 D Minor Violin Concerto
  1. Tez No: 651326
  2. Yazar: ERDAL KURTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. EROL BAŞARA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Romantik Dönem keman sanatı içerisinde önemli bir yere sahip olan Henryk Wieniawski'nin hayatı, eserleri ve besteciliğine bir bakış ile keman repertuvarında önemli bir yere sahip olan Op.22 Re minör Keman Konçertosu'nun çok yönlü analizini kapsamaktadır. Araştırma, besteci ile ilgili ülkemizde yapılan biyografik çalışmaların ve Türkçe kaynakların yetersiz olması ile ilgili bir eksikliği tamamlayabilmesi açısından önem taşımaktadır. Ayrıca, araştırmaya konu olan eserin çok yönlü analizi ile hem eserin hem de bestecinin karakteristik özellikleriyle ilgili bazı ipuçlarına ulaşılması da araştırmayı bilhassa önemli kılmaktadır. Araştırma sonucunda bestecinin keman edebiyatı içerisindeki yeri, önemi ve stil özellikleri ile ilgili, ayrıca araştırmaya konu olan eserinin teknik, biçimsel ve armonik özellikleri ile ilgili dikkate değer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the life, works and composition of Henryk Wieniawski, who has an a prominent figure in the Romantic Period violin art, and the miscellaneous analysis of Op.22 D minor Violin Concerto, which has an important place in the violin repertoire. The present study is significant in terms of completing the gap in biographical studies about the composer in our country and insufficient Turkish resources. In addition, obtaining some clues about the characteristics of both the work and the composer with the miscellaneous analysis of the work under investigation makes the present research particularly important. The present study has yielded remarkable results regarding the place of the composer in the violin literature, his importance and style features as well as the technical, formal and harmonic features of the work examined.