Sakin şehirlerde sürdürülebilir turizm üzerine bir ölçek geliştirme çalışması
A scale development study on sustainable tourism in cittaslows
- Tez No: 651362
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE FİGEN ERSOY ARCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Ağustos 2020 itibariyle Dünyadaki sayısı 266'ya ulaşan sakin şehirlerin 18 tanesi Türkiye'de yer almakta olup toplam sayı her geçen yıl artmaktadır. Bu büyüme dikkate alındığında Sakin Şehir Hareketinin etkilerini sürdürülebilir turizm açısından ortaya çıkarmak önem arz etmektedir. Mevcut tez çalışmasında, sosyal girişimciler tarafından hayata geçirilen ve bir tür sosyal inovasyon olan Sakin Şehir Hareketinin, bu şehirlerde yaşayan halka yansıyan etkilerini çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan ölçebilmek için bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca tezin kavramsal çerçevesini oluşturan sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon arasındaki ilişki, sosyal girişimcilerin özellikleri, motivasyonları, geleneksel girişimciden farklılıkları ve kâr beklentileri gibi literatürdeki tartışmalı konulara da katkı sunulması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda ilgili tez araştırmasında sırasıyla nitel ve nicel araştırma süreçlerinin bir arada yürütüldüğü karma yöntem yaklaşımlarından keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Buna göre araştırmanın nitel aşamasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak 8 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve elde edilen verilere içerik analizi uygulanmıştır. Nitel veri analizi sonucu elde edilen kodlardan yola çıkarak oluşturulan anket formu aracılığıyla 9 farklı sakin şehirden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler sırasıyla açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonunda geçerliği ve güvenirliği sağlanmış, 40 ifade ve 8 faktörlü yapıdan oluşan bir ölçek geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As of August 2020 the number of Cittaslows in the world has reached 266. These cities on 18 of them are located in Turkey. And the total number is increasing every year. Considering this growth, it is important to reveal the effects of the Cittaslow Movement in terms of sustainable tourism. In this thesis work, it is aimed to develop a scale in order to measure the environmental, social and economic impacts of the Cittaslow Movement, which is a kind of social innovation implemented by social entrepreneurs, reflected on the people living in these cities. In addition, it is aimed to contribute to the controversial issues in the literature such as the relationship between social entrepreneurship and social innovation, the characteristics and motivations of social entrepreneurs, differences from traditional entrepreneurs and profit expectations, which form the conceptual framework of the thesis. In this direction, the exploratory sequential design, one of the mixed method approaches, where qualitative and quantitative research processes are respectively carried out together, was used. Accordingly, in the qualitative phase of the research, in-depth interviews were made with 8 participants using a semi-structured interview form and content analysis was applied to the data obtained. Data were collected from 9 different Cittaslow by a questionnaire form based on the codes obtained as a result of qualitative data analysis. The data obtained were subjected to exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis, respectively. At the end of the study, a scale consisting of 40 statements and 8 factors was developed by providing validity and reliability.