Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın 'Şıpsevdi' romanının tematik açıdan incelenmesi
A thematical analysis of Şıpsevdi, written by Hüseyin Rahmi Gürpınar
  1. Tez No: 651371
  2. Yazar: KÜBRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Hüseyin Rahmi Gürpınar tarafından ''1901-1911'' yıllarında kaleme alınan ''Şıpsevdi'' isimli romanın tematik açıdan incelemesi gerçekleştirilmiştir. Eserde kullanılan temaların konu olarak açılımları, görevleri, kullanış şekilleri ile birlikte roman tematik yönden ele alınarak, detaylı bir biçimde ifade edilmiştir. Şıpsevdi'de dikkat çeken konuların başında aile, dostluk, aşk, evlilik, ilişkilerinin yanlış batı hayranlığı sebebiyle zarar görmesi konu edinirken, başlarından geçen komik olayların da anlatıldığı görülür. Bunlar Tanzimat ile başlayan batılılaşma çabasının yanlış yönlerini gösteren komik ve düşündürücü olaylardır. Batılılaşmanın yanlış anlaşılmasıyla önce kişiler, daha sonra bütün çevre ahlaki çöküşe sürüklenir. Roman konusunun ''yanlış alafrangalık'' çevresinde şekillendiğini görüyoruz. Gürpınar'ın aile değerlerine, kadın ve erkeğin eğitimlerine önem verdiğini biliyoruz. Romanda sık bahsi geçen tipler; gayrimüslimler maddiyat düşkünü tipler alafranga hayat özentisi içindeki züppeler, şıpsevdiler olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes a thematic review about novel named as ''Şıpsevdi'' written by Hüseyin Rahmi Gürpınar in between 1901-1911. Descriptions about the themes used on novel, functions and process has considered with a thematic look expressed with details. Remarkabletopics on ''Şıpsevdi''starts with family, friendship, love, marriage, relationships damaged by false western admiration entreated and also includes narration about experienced funny events. These funny and discreditable evetens starts with the political reforms known as Tanzimat and tells us the wrong sides of westernization effort. With the misunderstanding of westernization moral corruption has begun on persons and then community. It is clearly stated that topic developing around false european lifestyle and also its known how Gürpınar care about family values and education of womenand men. Some figures underlined in novel are nonmuslims, materialists, snob persons keen on european lifestyle and susceptibles.