Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın tiyatroları ve bir tiyatro insanı olarak Hüseyin Rahmi Gürpınar
Hüseyin Rahmi Gürpınar's theatres and Hüseyin Rahmi Gürpınar as a theatre person
  1. Tez No: 886581
  2. Yazar: HAYATİ GOSTALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKSUT YİĞİTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gürpınar, Türk edebiyatında üretkenliği ile tanınan yazarlardan biridir. Eser verdiği dönemde bağımsız bir edebî çizgi geliştiren yazar, toplumsal meseleleri gözleme dayalı ve mizahi bir şekilde ele alır. Edebiyatı toplumun aksayan yönlerini göstermek ve toplumu eğitmek için bir okul gibi kullanan yazar bu açıdan Ahmet Mithat Efendi ekolüne yaklaşır. Roman ve öyküleriyle tanınan Gürpınar, tiyatro alanında da kalem oynatmış bir yazardır. Sadece piyes yazmakla kalmayan Gürpınar, aynı zamanda tiyatronun çeşitli bileşenlerine dair görüşlerini açıkladığı fikir yazıları üretir. Bu ona hem tiyatro yazarı hem de tiyatro eleştirmeni kimliğini kazandırır. Yazar ve eleştirmen olmanın yanında edebî kurul üyeliği de yapan yazar, külliyatının tiyatro kısmını üretken bir şekilde doldurur. Toplumsal meseleleri tiyatrolarında işlemeye devam eden Gürpınar'ın tiyatro alanında sahip olduğu kimlikleredair akademik bir çalışma yapılmaz. Yazarın beş tiyatro eserinden bir tanesi tefrika edildiği gazete sayfalarında kalırken piyeslerive tiyatro eleştirileri bir çalışmaya konu olmaz. Bu tezde piyesleri ve tiyatro eleştirilerinden hareketle yazarın tiyatro yönü ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Gürpınar is one of the writers known for his productivity in Turkish literature. The author, who developed an independent literary style during the time he was writing, deals with social issues in an observational and humorous way. The author, who uses literature as a school to show the flawed aspects of society and educate the society, approaches the Ahmet Mithat Efendi school in this respect. Gürpınar, known for his novels and stories, is also a writer who has written in the field of theater. Gürpınar not only writes plays, but also produces opinion pieces in which he explains his views on various components of theatre. This gives him the identity of both a theater writer and a theater critic. In addition to being a writer and critic, the author, who is also a member of the literary committee, fills the theater part of his oeuvre productively. There is no academic study on the identities of Gürpınar, who continues to deal with social issues in his theaters, in the field of theater. While one of the author's five theater works remains on the newspaper pages where it is serialized, his plays and theater criticism are not the subject of any study. In this thesis, the author's theatrical direction will be discussed based on his plays and theater criticism.