Stereotactic guidance system
Stereotaksik tedavi planlama sistemi
- Tez No: 65138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMED ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
VI ÖZET“Stereotaksi”terimi Yunanca kökenli olup“stereos”; üç boyutlu,“tactos”; planlamak veya düzenlemek kelimelerinden türetilmiştir.“Stereotaksi cerrahisi”bir cerrahi aleti veya yüksek enerjili bir foton ışınını seçilen görülemez bir hedef noktaya milimetrik duyarlılıkla yönlendirme tekniklerini içerir. Stereotaksik sistem ile biyopsi yapılabilmekte ve radyoterapik tedavi uygulanabilmektedir. Modern görüntüleme yöntemleri BT (Bilgisayarlı Tomografi), MR (Manyetik Rezonans) veya Anjiyografi ile stereotaksik sistemlerin birleşmesi ile yüksek duyarlıkta nokta veya bölge tespiti yapılabilmektedir. Genellikle koordinat hesaplamalarında bir yazılım kullanılır. Ülkemizde beyin cerrahisi planlaması BT görüntüleri üzerinde saptanan noktalar değerlendirilerek el ile yapılan hesaplamalar sonucu gerçekleştirilebilmektedir. Kullanılan stereotaksik donanım bu nedenle büyük ölçüde duyarlılık özelliğini kaybetmektedir. Bu çalışmada, daha etkin ve daha güvenli beyin ameliyatları için bilgisayar destekli bir kılavuz sistemi geliştirilmiştir. PC tabanlı bir ortamda MRI görüntüler ile çalışabilen bir bilgisayar destekli stereotaksik planlama sistemi geliştirilmiştir. Bu yazılım ile cerrahi aletlerin yörüngeleri hesaplanabilir ve doku içindeki yolun ameliyat öncesi analizi yapılabilir. Ayrıca bu sistemde ayar ve pencere görüntü işlem teknikleri kullanılmıştır. Bu sayede MRI kesitlerindeki tüm 12 bitlik görüntü bilgisinin 8 bitlik ekran düzleminde bilgi kaybına uğramadan değerlendirilebilmesine olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The word stereotaxy is derived from the Greek“steros”, meaning three dimensional, and“tactos”, meaning ordered or arranged. Stereotactic neurosurgery consists of the introduction of instruments or direction of radiation beams into a small, well defined but invisible target in the human body with the aid of stereotactic instruments. The objectives are to explore the functional properties of target tissue, to biopsy or to alter it by physical or chemical means. Adaptation of tomographic imaging modalities such as MR (Magnetic Resonance), CT (Computer Tomography), to stereotactic techniques have enabled precise positioning of target location. Localization of target is usually accomplished with the use of a computer based surgical planning system. In Turkey, the surgical planning is performed with manual target coordinate determination. However that defeats the whole purpose as the stereotactic instrument used consequently loses its sübmilimetric sensitivity. The aim of this study is to develop a computer assisted stereotactic guidance tool for treating brain tumors more efficiently and safely. The PC based system that works with MRI is developed in this study. The system is used for preoperative surgical simulation or trajectory planning to employ the safest and least invasive route possible without causing neural damage. This system also enables the user to display all 12 bits of intensity information on the computer screen, by employing windowing and leveling techniques.