Expression of aFGF and FGF9 in the developing rat retina
  1. Tez No: 65139
  2. Yazar: PELİN ÇAYIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA KUYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
FGF gen ailesi üyelerinden aFGF'nin, omurgalı retinasının fizyolojisi ve gelişiminde önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, ters-transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu ve Southern Hibridizasyonu kullanılarak, aFGF mRNA'sınm dış fotoreseptör katmanında, ve internöron, Müller glia hücreleri, ganglion hücrelerini kapsayan iç katmandaki dağılımı araştırılmış, gelişim sürecinde gen anlatımı düzeyi karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Bu teknik, spesifik primerlerin kullanımı, PCR ürününün restriksiyon enzimleri kullanılarak veya spesifik problarla hibridizasyonu ile karakterizasyonuna olanak sağlamaktadır. Amplifîkasyonlar, transkript düzeylerinin karşılaştırılabilmesi için, reaksiyonun logaritmik fazında gerçekleştirilmiştir. aFGF'nin iki katmanda da gözlenmesi, aFGF anlatımını açık bir şekilde iç katmanı oluşturan hücrelere de yerleştirmiştir. aFGF'nin anlatım profili, aFGF'nin fotoreseptör doğumundan sonraki gelişim olaylarında, retinanın ileri aşamadaki olgunlaşmasında rol oynadığına işaret etmektedir. İki katmandaki aFGF ekspresyon profılindeki farklılık, bu faktörün farklı hücre tipleri için değişik roller oynadığını önermektedir. FGF9'un merkezi sinir sistemindeki yaygın anlatımı, bu faktörün retinada varolma olasılığını güçlendirmektedir. Bu çalışmamızda, FGF9'un retinada, bütün postnatal günlerde ve onyedinci embryonik günde varlığı, ters-transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu kullanılarak gösterilmiştir. Böylece, bu faktörün retina hücreleri için hem mitojenik hem de yaşam faktörü olduğu savını doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
aFGF, a member of the FGF family of growth factors, has pleitropic effects on different cellular contexts. It has been postulated to be important in the physiology and development of vertebrate retina. The conflicting immunohistochemical data on aFGF localization within the retina led us to determine the distribution of aFGF mRNA in the two retinal layers using RT-PCR and southern hybridization techniques during rat retinal development. The external layer is composed primarily of the photoreceptors, and the internal layer contains the interneurons, Muller glial cells, and the ganglion cells. The approach provides higher specificity than immunological detection techniques, and is defined by specific primers in the PCR reactions, characterization of the PCR product by restriction digestion analysis and/or hybridization with nested oligonucleotide probes. The PCR reactions were performed at exponential phases, enabling us to compare the initial transcript levels in different samples. aFGF was detected in both layers, which unequivocally places aFGF expression to cells other than photoreceptors. Its expression pattern suggests that it is involved in developmental events subsequent to photoreceptor differentiation, which implicates aFGF in the further maturation of the retina to attain its final physiology. Furthermore, the difference in the aFGF expression patterns in the two layers may suggest different roles of aFGF for retinal cell types, in addition to its potential role as a survival or maintenance factor. The wide spread expression of FGF9, another member of the FGF family, in the central nervous system raises the possibility of its presence in the retina. RT-PCR strategy was performed to investigate FGF9 expression in the developing retina. We show that FGF9 is expressed, albeit at moderate levels, in the developing rodent retina. Its mRNA was detected in all postnatal days studied, as well as in embryonic days, suggesting that FGF9 is might be important as a mitogen and may function as a survival factor for the retinal cell types.