Signs and magnitudes of Lyopunov exponents in continuous time dynamical systems
- Tez No: 65137
- Danışmanlar: PROF. DR. AVADİS HACINLIYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Verili bir dinamik sistemin Lyapunov üstellerinin işaretlerini ve büyüklüklerini cebirsel olarak bulma yöntemleri çalışılmıştır. Bazı Hamiltonyen ve disipatif sistemler incelenmiştir. Toda ve Henon-Heiles sistemlerinde sıfır Lyapunov üstellerinin varlığı, potan siyel fonksiyonlarının eğriliği kullanılarak gösterilmiştir. Lorenz ve Rössler sistemlerinin Lyapunov spektrumları, sunulan yaklaştırma yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Methods for algebraically determining the signs and the magnitudes of Lyapunov ex ponents of a given dynamical system are studied. A number of Hamiltonian and dissipative systems are investigated. The existence of zero Lyapunov exponents for the Toda and Henon-Heiles systems are shown using the curvature of their potential functions. For the Rössler system, the root bracketing criterion is used to show the existence of a zero Lyapunov exponent. The approximate Lyapunov spectra of Lorenz and Rössler systems are computed using the approximation schemes introduced.