Polis örgütünün Türk modernleşme sürecinde uyum sorunu
The adaptation problem of Turkish national police in the Turkishmodernization process
- Tez No: 651380
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Modernleşme doğrultusunda Türk Polis Örgütü'nün yaşadığı uyum sorunlarına farklı bir tarzla yaklaşılmıştır. İlk değişim yıllarında sorunların hukuksal manada alıntı kanunlarla çözüleceğine inanılmışsa da Türk kemikleşmiş bürokrasisinin 200 yıldır deneme yanılma uygulamalarına aynı doğrultuda devam etme isteği gözden kaçırılmamalıdır. Türkiye Tanzimat'tan bu yana bir an önce modernleşmek isteyip de modernleşemeyen bir olarak sık sık tanımlanmaktadır. Toplumların kendi kaderleri ve durumları hakkında söz sahibi olamadığı bir konumda modernleşmeden bahsedilemeyebilir. Sadece başka ülkelerden alınan kanunlarla hala modernleşebileceğimiz iddia edilebilmektedir. Türkiye'nin öncelikle sorunlarından biri, halkın taleplerinden ziyade halkın iyiliğini istediğini söyleyen, gelişmeye kapalı merkezi devlet geleneği problemidir şeklinde tanımlamalar yapılmaktadır. Türk polisinin sorunları da aslında Türk modernleşmesinden ayrı değerlendirilmemelidir . Topluma ve bu toplumun polisine mekanik bir teknisyen edasıyla yaklaşılması sağlıklı görünmemektedir. Toplumsal olan problemlere toplum dışı yaklaşımlarla çözüm bulabilmek genelde zor olabilmektedir. Avrupa ülkeleri, kendi tarihinin sonucunda modernleşmelerini topyekûn yaşamışlardır. Türkiye'nin tarihi, bu süreçle aynı değerlendirilmemektedir. Türkiye'de hep egemenlik sorunsalından da bahsedilmektedir. Öyle ki Türkiye demokrasinin asgari müşterekti olan çok partili rejime bile cumhuriyetten yaklaşık 30 yıl sonra geçilmiştir. İlk demokrasi macerası denilen süreç darağacında bitmiştir. Bu vaka, bundan sonra siyaset yapanlara insanın doğası gereği bir korku sebebi olması muhtemeldir ve gizli bir tehdit olmuş olabilir. Sorunlar yalnızca kurumsal bazda değerlendirilmemelidir. Bunun kanıtı yaklaşık 200 yıldır Türkiye'nin sorunu olan ve bir çok platformda dile getirilen sivilleşememe ya da özgürleşememe sorunudur. Kendi toplumuna yabancılaşarak toplumsal bir problemin uzun vadede çözüldüğü örneklere literatürlerde rastlamak pek mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a different approach to the adaptation process of the Turkish National Police to the European Union. Start of modernization years in Turkey, Although believed Every problem could be solved through adapting laws It is surprising for the rigid Turkish bureaucracy to still continue to use the same method without even trying the trial and error method. Since the administrative reforms in 1908, Turkey has been a country that has always wanted to modernize itself; however, it has always failed. It is not possible for a nation to mention modernization where it has no say about its own future. However,İf we miss the self determination right of Turkish people the talking about the modernization can be meanless. Still there are some claims on the way of modernization which must be the rule or law adaptation.One of the main problem of Turkey is its centralized structure, which is closed to development ruled by a dominant bureaucracy .The European Countries realized their modernization as a result of their history and current infrastructure of Turkey does not fit to their modernization process. The fact that the rulers always want to rule has always prevented Turkey from production through integrating its own values and Western values. Multi-party regime, which is the core of a democracy, started in Turkey after 30 years of the establishment of the Republic. First adventure for the democracy ended up on the gibbet. This adventure has always remained as a warning sign on the following politicians of Turkey. In brief, no problem of Turkey can be solved through copy laws in the institutional level. The evidence for this is the failure of Turkey in achieving civilization and liberalization for 200 years.The main issue of the Turkish modernization process related with civilazition and freedom and these issue have been also expressed in a lot of platform. Solving social problems by discarding the society seems not possible as we see old examples.