Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin kültürel duyarlılıkları ile mülteci hastalara yönelik aile merkezli bakım uygulamaları
Cultural sensitivity of nurses working in pediatric clinics and family centered care practices for refugee patients
  1. Tez No: 651379
  2. Yazar: FATMA UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA EVGİN, DOÇ. DR. FİGEN İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışma, çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin kültürel duyarlılıkları ile mülteci hastalara yönelik aile merkezli bakım uygulamaları ve ebeveynlerin beklentilerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Çalışma, bir tıp fakültesi hastanesi çocuk servislerinde çalışan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 100 hemşire ve çalışmaya katılmayı kabul eden 80 mülteci çocuk ebeveyni ile yürütülmüştür. Çalışmanın yapılabilmesi için gerekli kurum izni, etik kurul onayı ve katılımcıların yazılı onamı alınmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan Ebeveyn Bilgi Formu, Hemşireler için Kişisel Bilgi Formu, Hemşireler için Aile Merkezli Bakım Anketi, Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Cronbach's Alpha, Student t, One-Way Anova ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan ebeveynlerin %53.8'i çocuğunun ihtiyaç duyduğu bakım konusunda bilmesi gereken bilgilerin kendisine öğretilmesini ve %42.5'i hemşirelerin çocuğunun özel ihtiyaçları ve destek sistemleri konusunda bilgi sahibi olmasını beklediğini ifade etmiştir. Ebeveynlerin %31.3'ünün çocuğun bakımından sorumlu olan aynı sağlık personelini görme beklentisi olduğu bulunmuştur. Çalışmada, 30-34 yaş grubunda ve lisansüstü mezunu olan, çocuk sahibi olmayan, çocuk srvisinde çalışma isteği olan ve çocuk servisinde çalışmaktan memnun olan hemşirelerin kültürel duyarlılık puan ortalamalarının daha yüksek olduğu bulunmuştur (p>0.05). Lisansüstü mezunu, 30-34 yaş grubu, çocuk sahibi olan, çocuk enfeksiyon servisinde çalışan, çocuk servisinde çalışma isteği olan ve çocuk servisinde çalışmaktan memnun olduğunu ifade eden ve aile merkezli bakıma yönelik bilgi sahibi olan hemşirelerin aile merkezli bakım puan ortalamalarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Ebeveynlerin bakım beklentilerine göre, hemşirelerin kültürel duyarlılık ve aile merkezli bakım puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This study was conducted to determine the cultural sensitivity of nurses working in pediatric clinics, and family centered care practices for refugee patients and expectations of the parents. Method: The study was conducted with 100 nurses working in pediatric departments of hospitals of medical faculties and parents of 80 refugee children voluntarily participating in the study. The necessary institutional permission, ethics committee approval, and written consent of the participants were obtained to conduct the study. The data was collected by the Parents Information Form, Personal Information Form for the Nurses, Family Centered Care Questionnaire for the Nurses, Intercultural Sensitivity Scale prepared by the researchers. Descriptive statistics, Cronbach's Alpha, Student t, One-Way Anova and Pearson Correlation tests were used in evaluating the data. Findings: 53.8% of the parents who participated in the study stated that they expected to be taught the information they need to know about the care that their child needs, and 42.5% stated that they expect the nurses have information about their children's special needs and support systems. It was found that 31.3% of the families expected to see the same healthcare personnel responsible for their children's care. It was found that the nurses without children, in the 30-34 age group, with postgraduate education, desirous to work and satisfied with working in pediatrics (p> 0.05) have higher cultural sensitivity average scores. It was determined that the nurses with children, in 30-34 age group, with postgraduate education, desirous to work and satisfied with working in pediatrics, and having knowledge about family-centered care have higher family centered care average scores (p> 0.05). According to the care expectations of the families, it was determined that there was no significant difference between the nurses' cultural sensitivity and family centered care average scores (p> 0.05).