Fıkıh teori ve uygulamasında yargılama ve infazın aleniliği (Erken dönem ve Osmanlı örneği)
The publicity of trial and execution in theory and practice of Islamic law (The example early period and Ottoman)
- Tez No: 651408
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BARDAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Ceza hukukunda alenilik, kelimenin sözlük anlamıyla kullanıldığında suçun maddi unsurunu oluşturması veya suçu nitelikli hâle getirmesi yönüyle söz konusu edilir. Cezaların infazında alenilik ise hem önleme/caydırıcılık gibi olumlu, hem de hükümlüye ve insanın saygınlığına yönelik olumsuz etkileri bakımından gündeme gelmektedir. Aleniliğin modern hukukta terim anlamıyla kullanımı, hukuk güvenliğini sağlaması yönüyle yargılamanın kamuya açık gerçekleşmesi ilkesini ifade etmektedir. Bu çalışmada tezin geneline ışık tutacağı düşüncesiyle İslâm ceza hukukuna genel bir bakış yapıldıktan sonra fıkıh teori ve uygulamasında erken dönem ve Osmanlı örneği eksene alınarak ceza yargılaması ve infazı aşamalarında aleniliğin nasıl ve ne ölçüde yer aldığı araştırılmıştır. Bu yapılırken aynı zamanda İslâm ceza hukukuna alenilik kavramı perspektifinden bütüncül bir yaklaşımın imkânı da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The publicity in the criminal law, when used with the vocabulary mean, is mentioned in that composing the material factor of the crime or rendering the crime qualified case. İn case the publicity in the punishments execution become the main topic of conversation in terms of it's positive impacts for instance the prevention as well as it's negative impacts for human respectability and the convict. Use of the publicity in modern law with the term meaning, coming to meaning that the trial is happening as open to the general public. In this study, after looking at the Islamic criminal law with opinion lighting the way for the thesis, searched that the measure of the publicity in the theory of Islamic law and it's practise in criminal trial and execution stages moving the example early period and Ottoman to center. While doing this at the same time searched that holistic approach opportunity to Islamic criminal law in the way of publicity concept.