Experimental and numerical vibration analysis of the gun control unit column with isolator
İzolatörlü silah kontrol ünitesi tutamağının deneysel ve nümerik titreşim analizi
  1. Tez No: 651409
  2. Yazar: TAYFUN DOĞRAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri kara, deniz, hava platformları gibi birçok araca entegre edilebilmektedir. Silah sistemi ve alt birimleri yerleştirildikleri platformdan kaynaklı olarak titreşimlere maruz kalmaktadır. Silah sistemi ve bileşenlerinin, kendisine etkiyen titreşimlere karşı platformun kullanım ömrü boyunca dayanıklı olması beklenmektedir. Bu sebeple, silah sistemi ve bileşenlerinin tasarım aşamasında yorulma analizleri gerçekleştirilmektedir. Uzaktan komutalı silah sisteminin paletli araçlarda kullanılması planlanmaktadır. Bu sebeple, sarsıcı aracılığıyla silah kontrol ünitesine paletli araç rastsal titreşim testi prosedürü uygulanmıştır. Test sırasında, kontrol tutamağı taban kısmından kırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, kontrol tutamağında oluşan yorulma hasarının önlenmesi ve paletli araç titreşimine karşı kullanım ömrü boyunca yapısal bütünlüğünü koruyacak bir kontrol tutamağı elde etmektedir. Tezin ilk kısmında, bir sönümleyici tasalanmış ve bu sönümleyici kontrol tutamağı yapısında kırılan parçanın alt kısmına yerleştirilmiştir. Tezin bu kısmında yapı, sonlu elemanlar metodu kullanılarak modellenmiş ve standartta belirtilen prosedüre göre paletli araç titreşim yükü altında göre yapının yorulma analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerin sonucunda, sönümleyici yapının kontrol tutamağında oluşan yorulma hasarını önlediği görülmüştür. Tezin ikinci kısmında, güvenilir bir sonlu elemanlar modeli geliştirilmiştir. Çalışmanın başında, silah kontrol ünitesinin deneysel modal analizleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel modal analiz sonuçları, sonlu elemanlar modeli için referans model olarak kullanılmıştır. Ayrıca tezin bu kısmında, neoprene malzemesinin çekme testleri gerçekleştirilmiş ve malzemenin farklı deformasyon hızlarında elastik modülü elde edilmiştir. Son olarak, deneysel modal analiz ve malzeme testlerinde elde edilen çıktılar kullanılarak sonlu elemanlar modeli güncellenmiş ve güncellenen analiz modelinin sonuçları, titreşim testi sonuçlarıyla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A remote-controlled weapon system can be integrated into the naval and ground platforms. The weapon system and its sub-units are exposed to the vibration that comes from the platform on which the weapon system is fitted. The weapon system and its sub-units are expected to withstand vibration-related failure throughout its life. Therefore, the fatigue analysis is carried out for the weapon system during the design process. The system is used in the tracked military vehicle. Hence, the tracked vehicle vibration test procedure is applied to the control column by using the shaker. As a result of the test, the control column was broken from part of the base. This thesis is aimed to obtain a control column that will preserve its structural integrity after vibration test and to develop a finite element model of the weapon control unit validated with experimental modal analysis results. In the first part of the thesis, a neoprene absorber is designed and added to the structure in order to prevent fatigue damage. In the second part of the thesis, an accurate finite element model of the gun control unit is developed. At first, experimental modal analysis is performed. The experimental modal analysis result is used to create a reference model. In addition, the elasticity modulus of the neoprene is determined with the help of the tensile test. Then the finite element model is updated according to the test results, and the finite element model is validated.