Türkiye ekonomisinde döviz kuru oynaklığı ve finansal piyasa etkileşimi
Foreign exchange rate volatility and financial market interaction in Turkey economy
  1. Tez No: 651407
  2. Yazar: EMİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
2008 küresel finans krizi, ABD'de başlayarak dünyaya yayılan tarihin en büyük krizlerinden birisidir. Hem finansal piyasaları hem de reel ekonomiyi derinden etkilemiştir. Tüm dünya ekonomilerini etkilediği gibi Türkiye'de küreselleşme sebebiyle etkilemiştir. 2001 krizinden sonra Türkiye'de uygulanan ekonomi politikaları sayesinde 2008 krizinin etkileri hem finansal sistemde hem de reel ekonomide nispeten daha az görülmüştür. Döviz kuru oynaklığının zaman içerisinde nasıl bir değişim gösterdiğinin tanımlanabilmesi finansal piyasalar üzerindeki etkilerini görmek açısından önemlidir. Finansal piyasalar ülke ekonomilerinin gelişmişlik düzeyinin ölçülmesinde ve incelenmesinde önemli piyasalardan birisidir. Ekonominin farklı sektörleriyle olan bağlantılarının sağlanması amacıyla finansal piyasalar ekonomilerin olmazsa olmaz bir öğesidir. Bu çalışmanın amacı, 2008 yılında yaşanan küresel finans krizinin Türkiye ekonomisinde döviz kuru oynaklığının yani volatilitenin finansal piyasalar üzerindeki etkileri incelemektir. Bu çalışmada, kullanılan veriler aylık olup 2008 yılının Ocak ayından 2020 Mart ayına kadar süre zarfında elde edilmiştir. Çalışmada geleneksel VAR yöntemi, uzun dönem yapısal VAR (SVAR) yöntemleri ve Granger nedensellik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 2008 global financial crisis is one of the biggest crises in history that started in the USA and spread to the world. It has deeply affected both financial markets and the real economy. This great crisis has affected the entire world as well as affect Turkey economy due to globalization. After the 2001 crisis thanks to economic policies implemented in Turkey, the effects of the 2008 crisis was partially less seen both in the financial system and in the real real economy. It is important to define how the exchange rate volatility changes over time in order to see its effects on the financial markets. Financial markets are one of the important markets in measuring and analyzing the development level of countries' economies. Financial markets are an indispensable element of economies in order to ensure the connections of the economy with different sectors. The purpose of this study, the global financial crisis in 2008, the exchange rate volatility that Turkey's economy is to examine the impact of volatility on financial markets. The data used in this study are monthly and obtained from January 2008 to March 2020. In the study conventional VAR method, long term structural VAR (SVAR) methods and Granger causality analysis were performed.