Object-oriented video coding based on region growing motion segmentation
Bölge büyütmeli devinim bölütlemesine dayalı nesne yönelimli video kodlama
  1. Tez No: 65141
  2. Yazar: YÜCEL YEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
KISA ÖZET Bu tez çalışmasında, video dizilerinin çok düşük hızlarda iletilmesi amacına yönelik olarak nesne yönelimli video kodlama sorunu ele alınmaktadır. Çalışmada önerilen zamansal bölütleme tekniği, kodlama kalitesi ve yükü arasındaki ödünleşimi gözönüne alarak, imge düzleminin gelişigüzel şekilli ve dokulu bölgeler cinsinden eniyi betimlemesini bulmayı hedeflemektedir. Nesne devinimi, bölütleme işlemi ile et kileşimli olarak, doğrusal olmayan kuvasi-Newton enküçükleme yöntemiyle kestirilen kuvadratik dönüşüm katsayıları ile modellenmektedir. Bölütleme tekniği sıradüzensel yapıda olup, bölge büyütmeye dayanan bir yöntemle küçük bölgelerden büyük bölgele re doğru ilerlemektedir. Elde edilen model uyumlu bölgeler devinim ve şekil, model uyumsuz bölgeler ise renk ve şekil parametreleriyle kodlanmaktadır. Şekil kodlaması için, geometrik şekil bozulmasının yanısıra imge bireşim hatasını da gözönüne alan bağlama dayalı bir çokgenleştirme algoritması önerilmektedir. Sonuçta ortaya çıkan video kodlayıcının değişik diziler üzerinde denenmesiyle elde edilen niceliksel ve öznel başarım sonuçları da teze eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis considers the problem of object-oriented video coding for video transmission at very low bit rates. The temporal segmentation scheme, which is pro posed in the thesis, aims to find the optimal partition of the image plane in terms of arbitrarily shaped and textured regions by adjusting the tradeoff between quality and coding cost of the partition description. The motion of each object is represented by a set of quadratic transform coefficients which are estimated by the nonlinear quasi- Newton method interactively with the segmentation process. The proposed segmen tation technique is buttom-up hierarchically structured in the sense that it proceeds from smaller objects to larger ones by employing a region growing process. The re sulting model compliance regions are coded with their motion and shape parameters whereas the model failure regions are coded with their color and shape parameters. A context-based polygonization algorithm which takes into account not only the ge ometric shape distortion, but also the resulting image synthesis error, is proposed for shape coding. Quantitative and subjective performance results of the proposed video codec on various test sequences are also included.