Modele dayalı kodlama yöntemlerinin incelenmesi
An Investigation on model based coding
- Tez No: 76811
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi VİDEO DATA SIKIŞTEVIADA MODELE DAYALI KODLAMA YÖNTEMLERİNİN İNCELENMESİ Serdar YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ 1998, Sayfa: 53 Jüri : Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ Prof. Dr. Erdem YAZGAN Doç. Dr. Faruk ÖZEK Video sinyalleri çok büyük data tuzlarına sahiptirler. Bu nedenle video data sıkıştırma çok önemli bir konu olup, bu konuda çeşitli yöntemler geliştirilmiş ve geliştirilmektedir. Modele dayalı yöntemler şimdiye kadar geliştirilmiş yöntemlere alternatif olarak ortaya çıkmakta olup, bu yöntemlerden data sıkıştırma açısından üstün ancak daha karmaşıktır. Bu karmaşıklık nedeni île modele dayalı kodlama şimdilik kısıtlı görüntü türleri için uygulanabilmektedir. Ancak bu yöntem, gelecekte gerçekleştirilmesi düşünülen çok düşük data hızlı, iletim ve kayıt sistemleri için gerekli data sıkıştırmasına sahip gözükmektedir. Bu çalışmada modele dayalı kodlama yöntemleri incelenmiş ve bu yöntemlerden bir tanesi olan.“Kes ve Yapıştır”tekniği üzerinde kısmi simulasyon çalışması yapılmıştır. Yapılan simulasyon video-telefon tipi görüntü türleri için geçerlidir ve 144x176 pixellik QCIF formatindaki Miss America görüntüsü üzerinde çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İfade tanıma ve izleme, hareket kestirimi, nesneye dayalı analiz-sentez, eşleme parametreleri, görüntü bloğu, parlaklık, parametrik model, kod kitabı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF MODEL-BASED CODING METHODS IN VIDEO DATA COMPRESSION Serdar YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ 1998, Page: 53 Jury : Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ Prof. Dr. Erdem YAZGAN Assoc Prof. Dr. Faruk ÖZEK Video data compression is an important subject because of its signals' high data rates. Traditonally data compression schemes have usually attempted to preserve the waveform detail according to some error measure. However, Model based coding, alternative to the existing methods, uses different procedure in compression and it seems better in data compression but it is more complex. For this reason it works over a narrow class of input signals. Model based coding seems to have the capacity of transmission and storage constraint for very low bit rate coding considered to be realized in the future. In this work, model based coding approaches are investigated and a partial computer simulation based on“Cut & Paste ”technique is realized on windows 95 platform by using 144x176 QCIF formatted Miss America image. This simulation is valid for video-telephone type image sequences. Key words : Feature identification and tracking, motion estimation, object oriented analysis- synthesis, mapping parameter, image block, luminance, parametrized model, codebook