Hemiplejik serebral palsili çocuklarda sanal gerçekliğin üst ekstremite fonksiyonlarına etkisi prospektif randomize kontrollü çalışma
The effect of virtual reality on upper extemity function in children with hemiplegic cerebral palsy A prospective randomized controlled study
- Tez No: 651410
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE RESA AYDIN, DOÇ. DR. NALAN ÇAPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı hemiplejik serebral palsili hastalara uygulanan sanal gerçeklik aracılı rehabilitasyonun üst ekstremite fonksiyonları ve becerileri, eklem hareket açıklığı, kas tonusu ve günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan bu çalışmaya yaşları 5-12 arasında, KMFSS evre I-II olan, 36 hemiplejik serebral palsi tanılı hasta dahil edildi. Katılımcılar sanal gerçeklik grubu (n=18) ve kontrol grubu (n=18) olarak iki gruba randomize edildi. Sanal gerçeklik grubundaki hastalara altı hafta boyunca, haftada iki kez, her bir seans 60 dakika olacak şekilde gözetim altında sanal gerçeklik aracılı üst ekstremite rehabilitasyonu uygulandı. Sanal gerçeklik grubundaki çocuklara özel olarak geliştirilen bir yazılım sistemi kullanıldı ve başa takılan sanal gerçeklik gözlüğüyle uygulandı. Her iki gruptaki katılımcılar rehabilitasyon merkezlerinde haftada 2 gün uygulanan üst ekstremiteye yönelik egzersiz programına devam etti. Primer sonuç ölçütü olarak üst ekstremite fonksiyonları için Assisting Hand Assessment kullanıldı. Sekonder sonuç ölçütü olarak; QUEST ve ABILHAND-Kids ile üst ekstremite fonksiyonları, KINDL ile günlük yaşam aktiviteleri, gonyometre ile üst ekstremite eklem hareket açıklığı, Modifiye Ashworth ve Tardieu skalaları ile üst ekstremite spastisitesi değerlendirildi. Ölçümler girişim öncesi, girişim sonrası bir ay sonra ve girişim sonrası üç ay sonra tekrarlandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 8,3 ± 1,6 yıldı. Başlangıç değerlendirmesinde iki grup demografik ve klinik parametreler açısından homojen bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to investigate the effects of virtual reality mediated rehabilitation on upper extremity functions and skills, range of motion, muscle tone and daily living activities in patients with hemiplegic cerebral palsy. Methods: Thirty-six patients with a diagnosis of hemiplegic cerebral palsy, aged 5-12 years, GMFCS stage I-II were included in this prospective, randomized and controlled study. The patients were randomized into two groups as virtual reality group (n = 18) and control group (n = 18). VR-mediated upper extremity rehabilitation was applied to the patients in the virtual reality group under supervision for six weeks, twice a week, each session for 60 minutes. A software system specially developed for children in the virtual reality group was used and applied with head mounted display. Participants in both groups continued with the upper extremity exercise program applied 2 days a week in rehabilitation centers. Assisting Hand Assessment was used as the primary outcome measure for upper extremity functions. As a secondary outcome criterion; Upper extremity functions were evaluated with QUEST and ABILHAND-Kids, daily living activities with KINDL, upper extremity range of motion with goniometer, upper extremity spasticity with Modified Ashworth and Tardieu scales. Measurements were repeated before the intervention, one month after the intervention and three months after the intervention. Results: The mean age of the patients was 8.3 ± 1.6 years. At baseline, there was no significant difference between the two groups in respect to demographic and clinical characteristics of the participants (p>0.05).