Sanal tur kullanımına yönelik davranışsal niyeti etkileyen faktörlerin Teknoloji Kabul Modeliyle incelenmesi
Investigating of factors affecting behavioral intention towards using virtual tour with Technology Acceptance Model
  1. Tez No: 651411
  2. Yazar: GÜLİZ AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dijital çağda gelişen teknoloji uygulamalarının başarısı bireyler tarafından bu uygulamaların kullanım kabulüne bağlıdır. Bireyler tarafından gerçekleşen kullanım kabulü bu uygulamaların geliştirilerek destinasyon pazarlamasında kullanımının önünü açmaktadır. Araştırmada destinasyon hakkında bilgi edinme aracı olarak sanal tur kullanım kabulüne yönelik davranışsal niyeti etkileyen faktörlerin Teknoloji Kabul Modeli kapsamında ampirik olarak sınanması amaçlanmaktadır. Kullanıcıların sanal tur aracılığıyla sanal ortamda gördükleri destinasyonu fiziki olarak ziyaret etme niyeti üzerinde sanal tur kullanımına yönelik tutumun etki düzeyine bakılmaktadır. Araştırmada, tanımlayıcı istatistikler, geçerlik ve güvenilirlik analizi, keşfedici faktör analizi ve basit doğrusal regresyon analizi için IBM SPSS Statistics 21 istatistiki paket programı kullanılmıştır. Ölçme modelinin testinde kullanılan doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal modelin testinde kullanılan yol analizi IBM AMOS 21 istatistiki paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, algılanan eğlence, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda ve kullanıma yönelik tutum faktörlerinin sanal tur kullanımına yönelik davranışsal niyet üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Sanal tur kullanımına yönelik tutumun ziyaret etme niyeti üzerinde istatistiki açıdan anlamlı orta düzeyde ve pozitif yönde etkisinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the digital age, the success of developing technology applications is according to the acceptance of use by individuals. Usage acceptance by individuals pave the way for use of these applications in destination marketing. The aim of this research is to determine factors which affect the behavioral intention of individuals towards using virtual tour to get information about destination with in the scope of the technology acceptance model. The level of effect of attitude towards using virtual tour on the intention of the users to visit has been determined. In this research, IBM SPSS Statistics 21 package program was used for descriptive statistics, validity and reliability analysis, exploratory factor analysis and simple linear regression analysis. Confirmatory factor analysis used in the test of the measurement model and path analysis used in the test of the structural model were performed with the IBM AMOS 21 statistical software package. As a result of the research, it was observed that perceived entertainment, perceived ease of use, perceived usefulness and attitude factors for use had an effect on the behavioral intent of using virtual tour. It has been determined that attitude towards using virtual tour has a statistically significant medium and positive effect on the intention to visit.