Matematik tarihinin sınıf içi etkileşime ve öğrenci görüşlerine etkisi
The effect of the history of mathematics on in-class interaction and student opinions
  1. Tez No: 651421
  2. Yazar: CİHAN ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Matematik dersinin korkulan bir ders olmasında öğretmenlerin ve matematik öğretiminde kullanılan yöntemlerin etkisi büyüktür. Öğrencilerin matematiğe olan korkularını giderecek, öğrencilere matematiği sevdirecek, matematiği günlük hayatla ilişkilendirecek, matematiğin hangi süreçlerden geçip günümüze ulaştığını gösterecek yollardan biri matematik tarihidir. Bu çalışmanın amacı, 7. sınıf matematik derslerinde matematik tarihi kullanımının sınıf içi etkileşimi ve öğrenci görüşlerini nasıl etkilediğini belirlemektir. Araştırmada aksiyon araştırması yöntemi kullanılmıştır. Çalışma Giresun ilinde öğrenim gören 7. sınıf düzeyindeki 25 öğrenci ile 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Matematik Tarihine Yönelik Görüş Ölçeği”, mülakat ve gözlem kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler, nitel ve nicel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler betimsel analiz olarak, nicel veriler ise tablo, grafik, aritmetik ortalama gibi yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, matematik tarihi ile zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının öğretmen-öğrenci ve öğrenci-öğrenci etkileşimini artırdığı görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin matematik tarihine yönelik görüş ölçeğinin tamamına ilişkin ortalama puanlarında MT ile zenginleştirilmiş öğretim uygulamaları sonrasında artış olmuştur. Araştırmanın sonunda, çalışmanın sonuçlarına ve ileride yapılabilecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The methods used in maths teaching and teachers have a great impact on students' fear of maths lesson. One of the methods that may relieve students' fear of maths, make them love maths, help them associate maths with daily life and see the processes maths has been through until today, is maths history. This study aims to determine how the use of the history of mathematics in 7th-grade mathematics lessons affects classroom interaction and student views. The action research method was used in the research. The study was carried out with 25 students studying at 7th grade in Giresun in the second semester of the 2018-2019 academic year. In the study,“Views on the History of Mathematics Scale”, interview and observations were used as data collection tools. The data obtained from the study were analyzed using qualitative and quantitative methods. Qualitative data were analyzed using the descriptive analysis method, while quantitative data were analyzed using methods such as table, graph, and arithmetic mean. As a result of the study, learning environments enriched with the history of mathematics increased teacher-student and student-student interaction. In addition, the average scores of the students regarding Views on the History of Mathematics Scale increased after teaching applications enriched with the history of mathematics. At the end of the study, recommendations were made regarding the results of the study and for future research.