Havacılık sektöründe performans analizi, performansı etkileyen faktörler ve strateji
Airlines performance analysis, factors affecting performance, strategy
- Tez No: 651423
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Havacılık rekabetin yoğun olduğu, ekonomik, siyasi, coğrafik, çevresel ve biyolojik değişiklere duyarlı bir sektördür. Sermaye yoğun bir sektör olması nedeniyle faaliyet kaldıracı çok yüksek olduğundan ve faaliyet karlılığı düşük olduğundan performans analizi doğru yapılmadığında ve buna bağlı olarak doğru strateji uygulanmadığında herhangi bir değişiklik durumunda oluşacak satış kaybı firmaların karlılığını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Dolaysıyla performans analizi ve buna bağlı olarak stratejinin oluşturulması büyük önem arz etmektedir. Havacılık sektöründe kullanılan çok sayıda performans metriği (KPI) bulunmaktadır, ancak bunların biri veya bir kaçını ayrı ayrı ele alınarak tam bir performans karşılaştırması ve analizi yapmak mümkün değildir. Bu çalışma ile bölge, iş modeli (tam servis sağlayıcı havayolları (Full Service Carriers-FSNCs), düşük maliyetli havayolları (Low-cost Carriers-LCCs), yapılan yatırım ve harcama büyüklüğü dikkate alınarak havayollarının olması gereken performansını gösteren bir model oluşturulması hedeflenmiştir. Havacılık sektöründe önde gelen 50 havayolunun 2008-2017 verileri kullanılarak panel veri ile model oluşturulmuştur. Oluşturulan bu model ile havayollarının olması gereken faaliyet karı dışında ek faaliyet karı yaratıp yaratmadıkları tespit edilebilecek, performans karşılaştırması yapılabilecek ve faaliyet karlılığın en çok hangi performans metrikleri ile açıklandığı analiz edilecektir. Performans analizi yapıldıktan sonra ilgili performansların niye gösterildiği analiz edilecek, performans analiz sonuçlarına göre alınması gereken kararlar ve oluşturulması gereken stratejiler önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Aviation is a sector where competition is intense and sensitive to economic, political, geographical, environmental and biological changes. Since the operational leverage is very high and the operational profitability is low, when the performance analysis is not performed correctly and accordingly the correct strategy is not implemented, profitability of airlines is affected negatively. Therefore, performance analysis and the creation of the strategy accordingly are of great importance. There are many performance metrics (KPIs) used in the aviation industry, but comparing airlines performance with one or more of them separately is difficult and not accurate. With this study a performans analysis model will be created considering size of investment, spending, the region and business model (Full Service Carriers-FSNCs), Low-cost Carriers-LCCs)). The model was created with panel data using the data of 2008-2017 of 50 leading airlines in the aviation industry. With this model, it will be possible to determine whether airlines have created additional operating profit other than the operating profit they should have, compare performance, and analyze which performance metrics are explained operating profit mostly. After performing the performance analysis, the reasons of the related performances will be analyzed, the decisions to be taken and the strategies to be created according to the results of the performance analysis will be proposed.