Bakır/paslanmaz çelik elektron ışın kaynağı bağlantılarında kaynak parametre optimizasyonu
Welding parameter optimization of electron beam welded copper/stainless steel joints
- Tez No: 651476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günde güne hızla gelişen teknoloji ve ekonomik gereksinimler nedeniyle, tasarımda esneklik elde etmek amacıyla, farklı metallerin kaynağı önem arz etmeye başlamış ve uzun yıllardır bilimsel araştırmaların konusu olmuştur. Gerçekleştirlilen çalışmada AISI 316-L paslanmaz çelik ile elektrolitik bakırın kaynağı yapılmıştır. Ancak bu uygulamalarda, kaynak performansını olumsuz yönde etkileyen problemler ortaya çıkmaktadır. Paslanmaz çelik ve elektrolitik bakırın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin farklı olması nedeniyle malzemelerin kaynak parametreleri malzeme çiftlerinin özelliklerine göre incelenmesi gerekmektedir. Projenin amacı, 2 mm et kalınlıklarına sahip elektrolitik bakırın kaynağı ile AISI 316-L paslanmaz çelik malzemelerin elektron ışın kaynağı yöntemi (EBW) ile makina kaynak parametrelerinin belirlenmesi ve offset mesafesi ile birlikte osilasyon işlemi gerçekleştirerek uygun değer parametrelerinin tespitidir.
Özet (Çeviri)
Due to fast-moving technology and economic requirements, the welding of different metals has become important in order to obtain flexibility in design and has been the subject of scientific research for many years. In the study carried out, AISI 316-L stainless steel and electrolytic copper were welded. However, in these applications, problems occur that negatively affect welding performance. Since the physical and chemical properties of stainless steel and electrolytic copper are different, the welding parameters of the materials should be examined according to the properties of the material pairs. The aim of the project is to weld electrolytic copper with a wall thickness of 2 mm and to determine machine welding parameters of AISI 316-L stainless steel materials by electron beam welding method (EBW) and to determine the appropriate value parameters by performing oscillation with the offset distance.