Kurutulmuş pavlonya (Paulownia spp.) ağacı yapraklarının yem değeri
Feed value of dried paulownia (Paulownia spp.) tree leaves
  1. Tez No: 651477
  2. Yazar: ÖMER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZELÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı; kurutulmuş pavlonya yapraklarının yem değerini ortaya koymak ve kaba yem alternatifi olma potansiyelini araştırmaktır. Bu amaçla; 3 farklı mevsimde (bahar, yaz, güz) toplanan 2 tür pavlonya ağacı yapraklarının ham besin madde içerikleri (KM: kuru madde, HP: ham protein, HY: ham yağ, HK: ham kül) ile hücre çeperi içerikleri (NDF: nötral deterjan lif, ADF: asit deterjan lif, hemiselüloz) saptanmıştır. Ayrıca çalışmada yaprakların NYD (nispi yem değeri) ile in vitro metabolik enerji (ME ADF) değerleri de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to establish the feed value of dried paulownia leaves and analyse their potential as a forage alternative. To this end, crude nutrient composition (DM: dry matter, OM: organic matter, CP: crude protein, EE: ether extract, CA: crude ash) of 2 types of paulownia leaves collected by 10s in 3 different seasons have been determined and their cell wall composition (NDF: neutral detergent fiber, ADF: acid detergent fiber, hemicellulose). Additionally, RFV (relative feed value) have been calculated of the leaf samples and in vitro metabolizable energy (MEADF).