Distributed fiber optic acoustic sensor based on sagnac – michelson interferometer
Sagnac-michelson interferometresi tabanlı dağıtık fiber optik sensör
  1. Tez No: 651478
  2. Yazar: CİHAD GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASAF BEHZAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada sınır hattı, havalimanı, hapishane, gibi alanlarda izinsiz giriş ve çıkışların doğalgaz-petrol boru ve demiryolu hatlarında hırsızlık, sabotaj gibi durumların tespit ve teşhisine yönelik kullanılan dağıtık fiber optik sensör konfigürasyonlarından Sagnac-Michelson interferometresi sensörü üzerinden elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Laboratuvar ortamında on km referans, on km ölçüm hattı olmak üzere yirmi km'lik, haberleşmede kullanılan standart fiber haberleşme kablosu ile oluşturulan hat üzerinde, üç farklı noktada dört farklı frekans değerinde akustik etkiler uygulanmıştır. Optik sinyal, hattı dolanırken yukarıda bahsedilen etkiler uygulanmış kaynağa ulaşan ışın demodüle edilmiş ve elde edilen sinyaller işlenerek akustik etkiler gözlemlenmiştir. Birinci, ikinci ve üçüncü harmonikler incelenilerek, uzaklığa bağlı olarak harmoniklerde orantılı bir değişim söz konusu olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the data collected from the Sagnac-Michelson interferometer system distributed fiber optic sensor setups used to detect and diagnose illegal entry and exit for places such as borderline, airport, prison, etc. The acoustic effects of four different frequencies were applied in the laboratory environment at three different points on the line, which was formed with a standard fiber communication cable used in communication, twenty km, ten km of reference and ten km of measuring line. While the optical signal circulates on the line, the above-mentioned acoustic effects were applied and the beam reaching the source was demodulated and the acoustic effects were observed by processing the obtained signals. While looking at the first, second and third harmonics, it is analyzed how the harmonics are altered proportionally according to the distance.