Preterm erken membran rüptürü (PEMR) nedeniyle erken doğan çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) bebeklerde solunum destek gereksinimi diğer ÇDDA bebeklerden farklı olabilir mi?
May respiratory support requirements of very low birth weight (VLBW) premature newborns due to preterm premature membrane rupture (PPROM) be different from other vlbw babies ?
  1. Tez No: 651490
  2. Yazar: BATUHAN KÜÇÜKALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Uzamış preterm erken membran rüptürünün (PEMR) çok düşük doğum ağılıklı (ÇDDA) bebeklerde morbidite ve mortaliteyi nasıl değiştirdiği ile ilgili çelişkili sonuçlar rapor edilmiştir. Bu bebeklerin solunum destek gereksinimlerinin diğer ÇDDA bebeklerden farkı ile ilgili ise veriler çok yetersizdir. Çalışmanın amacı, uzamış PEMR'nin solunum destek gereksinimi ve prematüritenin major morbiditeleri üzerine etkilerini araştırmak üzere ÇDDA bebeklerin uzamış PEMR'ye göre kategorize edilerek karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kesitsel olarak planlanan bu çalışmaya 01.01.2014 – 01.01.2019 tarihleri arasındaki beş yıılık sürede Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde doğan ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde taburculuğa (ya da mortaliteye) kadar izlenmiş olan çok düşük doğum ağırlıklı (1500 gram) bebekler alınmıştır. Bu bebeklerin verileri yazılı ve elektronik kayıtlardan incelenmiş, uzamış PEMR tanısı (>18 saat) olan ve olmayan şeklinde iki guba ayrılmıştır. İki grubun maternal ve neonatal klinik özellikleri ile uygulanan solunum destekleri yanında önemli morbidite (RDS, BPD, NEK, ROP, IVH, PVL, hava kaçağı, erken ve geç yenidoğan sepsisi) ve mortaliteleri kaydedilmiştir. Veriler standart istatistik yöntemler ile karşılaştırıldıktan sonra anlamlı çıkan sonuçlar çoklu değişken lojistik regresyon modeli ile de analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 203 ÇDDA bebeğin 50'sinde (%24) uzamış PEMR saptanmıştır. İki grup arasında gestasyonel yaş, doğum ağırlığı, çoğul gebelik, cinsiyet, Apgar skorları, doğum odası canlandırma gereksinimi açısından fark saptanmamıştır. Uzamış PEMR grubunda daha fazla koryoamniyonit ve antenatal steroid uygulaması saptanmıştır. İki grup arasında surfaktan, invaziv, non invaziv ventilasyon gereksinimi, oksijen, ventilasyon ve hospitalizasyon süreleri açısından fark görülmemiştir. Morbiditeler açısından yalnızca pnömotoraks uzamış PEMR saptanmayan grupta daha fazla görülmüş, diğer tüm morbiditeler ve mortalite açısından iki grup arasında fark saptanmamıştır. Yoğun bakımdaki ilk saat ve hayatın ilk 10 günündeki ventilasyon gereksinimleri ile kullanılan en yüksek oksijen ve basınç düzeyleri karşılaştırıldığında; uzamış PEMR olmayan grupta ilk on günlük süreçte invaziv olmayan ventilasyonda daha fazla bebekte 6 cmH2O üzeri PEEP ve %30 üzeri FiO2 kullanıldığı görülmüştür. Logistik regresyon analizi yapıldığında; uzamış PEMR'nin mortalite, erken ve geç yenidoğan sepsisi, RDS ve BPD üzerine tek başına etkili olmadığı gösterilmiştir. Doğum ağırlığı tek başına mortalite ve BPD ile, gestasyonel hafta ise RDS ile ilişkilendirilmiştir. Uzamış PEMR tek başına ilk bir saatteki invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacında ve yüksek FiO2 ihtiyacında ve aynı zamanda en yüksek ihtiyaç duyulan invaziv olmayan PEEP basıncı ile en yüksek FiO2 ihtiyacında azalma sağlamaktadır. Sonuç: Uzamış PEMR'nin, mortalite, RDS ve BPD sıklığı üzerinde bir etkisi olmamasına rağmen ilk bir saatlik ve ilk on günlük süreçteki solunum destek ihtiyaçları üzerinde diğer tüm risk faktörlerinden bağımsız olarak olumlu etkisi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Preterm prelabor rupture of membranes (PPROM)'s effects on very low birth weight(VLBW) has contradictory reports. Newborns that is affected by PPROM may have different respiratory support need but data is not enough to make conclusions. The aim of this study to find out PPROM's effects on respiratory support requirement and prematurity major morbidities by compering VLBW newborns that is categorized by PPROM. Study Format: Retrospective, cross-sectional design Materials and Method: Very low birth weight newborns that born in Dokuz Eylül University Medical Faculty and treated in neonatal intesive care unit between 01.0.2014 and 31.12.2018 added to the study. Prelabor rupture of membranes latency period limit for prolonged PPROM has been defined for 18 hours. Prolonged PPROM group and others compared with each other for mechanical ventilation parameters and duration and major morbidities of premature infants. We used standart statistics for analyses and multivariable logistic regression analyses for the signifcant results. Results: 203 newbors included into study. 50 (%24) of them had prolonged PPROM. There was no diffrence for gestational age, birth weight, multiparity, APGAR scores, gender, delivery room resisutation requirement between two groups. Antenatal korticosteroids and chorioamnionitis was detected more on prolonged PPROM group. There was no diffrence between two groups for surfactant therapy, invazive/non-invazive mechanical ventilation, FiO2 and hospitalization durations. Only pneumothorax in major morbidites was significantly higher on non-PPROM group other major morbidities had no diffrence between two groups. We compared the ventilation parameters and FiO2 levels for first hour after delivery room care and the maximum ventilation parameters and FiO2 levels for first ten days that has been used for at least 3 hours persistantly. Non-Prolonged PPROM group had more cases that required more than 6 non-invasive PEEP pressure and more than %30 FiO2 level needed for first ten days. Multivariate logistic regression analyses signify that Prolonged PPROM is not associated with mortality, early and late neonatal sepsis, RDS and BPD. Birth weight is independently associated with mortality and BPD. Gestational age has independent effect on RDS. Prolonged PPROM has independent effect on invasive mechanical ventilation support and high FiO2 concentration that needed at first hour after delivery and peak FiO2 and non-invasive mechanical ventilation PEEP pressure that is needed for at least 3 hours. Conclusion: Prolonged PPROM has no effect on mortality, BPD and RDS but it has independent positive effects on first hour and first ten days peak ventilation support parameters and FiO2 levels.