The effects of technology on purchasing behavior: Augmented reality in menu designs
Teknolojinin müşteri satın alma davranışına etkisi: Menü tasarımlarında artırılmış gerçeklik
- Tez No: 651531
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Artırılmış Gerçeklik (AR), gerçek dünyadan alınan görüntüler üzerine sanal ilavelerin yapıldığı gerçekliktir. Bu teknoloji ile ilgili öncü çalışmalar 1960'larda Ivan Sutherland tarafından başlatılmıştır. Arttırılmış gerçeklik zamanla kullanım alanını genişletmiş ve müşterilerin satın alma kararlarına etki eder şekilde şekillenmiştir. Günümüzde birçok sektör teknolojinin sunduğu bu sanal gerçekliği daha çok müşteriye ulaşabilmek için kullanmaktadır. Hizmet sektöründeki markalar rakiplerinden sıyrılabilmek için müşterilerine unutulmaz bir deneyim sunmayı istemektedir. Bu isteğin arttığı bir diğer sektör ise yiyecek-içecek endüstrisidir. Yeme eylemini daha keyifli ve unutulmaz hale getirip müşteri üzerinde olumlu etki bırakmak için son zamanlarda başvurulan yöntemlerden en öne çıkanı arttırılmış gerçekliktir. Bu çalışmada yemek sektöründe arttırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanımının müşterinin satın alma kararına olan etkisi incelenmiştir. AR kullanımın etkisi ve kullanım alanlarını hedef alan literatür çalışması ve bunu destekleyen uygulama kısmı ile çalışmanın içeriği oluşturulmuştur
Özet (Çeviri)
Augmented Reality (AR) is the reality in which virtual additions are made to images taken from the real world. Pioneering work on this technology was initiated by Ivan Sutherland in the 1960s. Augmented reality has expanded its use over time and has been shaped to influence customers' purchasing decisions. Today, many industries use this virtual reality offered by technology to reach more customers. Brands in the service sector want to offer their customers an unforgettable experience to stand out from their competitors. Another sector in which this demand has increased is the food and beverage industry. Augmented reality is one of the most recently used methods to make eating action more enjoyable and memorable and to have a positive impact on the customer. In this study, the effect of the use of augmented reality technology in the food sector on the purchasing decision of the customer is examined. The effect of AR use and the literature that targets the areas of use and the content of the study was created with the supporting part.