An insulator in the bermuda triangle? evaluating Turkey's regional stance between 2002 and 2011
Bermuda üçgeninde bir yalıtkan devlet? Türkiye'nin 2002-2011 yılları arasındaki bölgesel konumu
- Tez No: 651530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN DUYGULU ELCİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisinden hareketle Türkiye'nin bölgesel güvenlik dinamiklerindeki konumuna odaklanmaktadır. Teori Türkiye'yi bir yalıtkan devlet olarak tanımlar. Bu kavramsallaştırma ve coğrafyanın dış ve güvenlik politikasına yaptığı etki literatürde kendine geniş bir yer bulmuştur. Kavramın gelişmemişliği ve muğlaklığı sebebiyle litatürde yalıtkan ve tampon kavramlarının sıklıkla birbirinin yerine geçer şekilde kullanıldığına dikkat çeken bu çalışma, literatürdeki tartışmalardan hareketle yalıtkan kavramına yeni bir tanım sunar. İleri sürülen bu kavramsallaştırma çerçevesinde Türkiye'nin 2002 ve 2011 yılları arasındaki dış ve güvenlik politikasının şekillenmesinde tarihsel arkaplan, coğrafya ile coğrafya üzerine geliştirilen söylemler ve Türkiye'nin bölge devletleri ile olan dostluk-düşmanlık ilişkilerinin etkisi incelenmektedir. Söz konusu dönemdeki bölgesel gelişmeleri değerlendirerek yalıtkan kavramının geçerliliğini ve Türkiye'nin bir yalıtkan devlet olarak tanımlanıp tanımlanamayacağını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Turkey's stance in regional security dynamics with the utilization of the Regional Security Complex Theory. The theory defines Turkey as an insulator state. This conceptualization and the impact of geography on the making of the foreign and security policy have found a wide place in the literature. Drawing attention to the fact that insulator and buffer concepts are frequently used interchangeably due to the underdevelopment and ambiguity of the concept, this study offers a new definition of the concept of insulator based on the discussions in the literature. Within the framework of this proposed conceptualization, the impact of historical background, geography, discourses that developed on geography, and Turkey's amity-enmity relations with the regional states on the formation of the foreign and security policy is examined. Through the evaluation of the regional developments in the period under question, this work discusses the validity of the concept of insulator and the question of whether Turkey can be defined as an insulator.