Genetik verilerin korunması ve genetik ayrımcılık
The protection of genetic data and genetic discrimination
  1. Tez No: 651545
  2. Yazar: ELİF GİZEM KAVAK KONRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN SOMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Gen analizi sonucu elde edilen genetik veriler özel nitelikli kişisel verilerden olup kişilik hakkı ile yakından ilişkilidir. Genetik nedenlere dayalı olarak ayrımcılık yapılması riski genetik verilerin korunmasının önemini göstermektedir. Bu nedenle genetik verilerin içeriğinin ve diğer verilerden farklı yönlerinin ortaya koyulması gerekmektedir. Bu çalışmada gen analizleri, genetik veriler ve genetik ayrımcılığın kapsamı açıklanarak ulusal ve uluslararası mevzuatta genetik verilerin nasıl korunduğuna değinilmiş, genetik ayrımcılık ile karşılaşılabilecek durumlara yer verilmiştir. Genetik ayrımcılık çeşitli hukuk dalları karşısında sorumluluğun doğmasına yol açacaktır. Çalışmamızda genetik ayrımcılık nedeniyle ortaya çıkabilecek hukuki, cezai ve idari sorumluluk ele alınmış, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu kapsamında doğabilecek sorumluluk incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Genetic data obtained as a result of gene analysis are special personal data and is closely related to personal rights. The risk of discrimination based on genetic reasons indicates the importance of protecting genetic data. Because of this reason, it is needed to be proved of the content of the genetic data and distinctive characteristics. In this study, by explaining the gene analysis, the genetic data and the extent of genetic discrimination, it is tried to be explained how to conserve the genetic data in national and international legislation and the cases are included where genetic discrimination can be encountered. Genetic discrimination will lead to the emergence of responsibility against various branches of law. In this study, the legal, criminal and administrative responsibilities that may arise due to genetic discrimination are discussed and the responsibility is examined that cab be emerged within the scope of The Personal Data Protection Law with Human Rights and Equality Institution of Turkey Law.