Genetik verilerin kişilik hakkı bakımından korunması
Genetic data protection in terms of personal right
- Tez No: 707513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gelişen Dünya düzeni ile genetik verilerin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Genetik veriler, değiştiremediğimiz, bizden önceki nesilden aldığımız ve sonraki nesile aktaracağımız ve sadece bize özgü istisnai nitelikte bilgiler içermektedir. Genetik verilerin korunması adına ilk adımlar ilgili UNESCO Bildirgeleri ve İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesi ile başlamıştır. Mevcut Türk Hukukunda genetik veri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve bu kanunun kapsamadığı durumlarda genetik verilerin korunması hakkının niteliği itibarıyla kişilik hakkı olarak Türk Medeni Kanunu hükümleri kapsamında korunmaktadır. Ancak, genetik verilerin oldukça istisnai özellikleri sebebiyle ayrı bir hukuki düzenlemeye ihtiyaç duyduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the developing world order, the importance of genetic data is increasing day by day. Genetic data contains exceptional information that is unchangeable, that received from the previous generation and pass on to the next generation, and that is unique to each human. The first steps for the protection of genetic data started with the relevant UNESCO Declarations and the Convention on Human Rights and Biomedicine. genetic data protection is regulated by the provisions of the Personal Data Protection Law and the Turkish Civil Code in current Turkish Law. However, it is seen that genetic data needs a separate legal regulation due to its very exceptional characteristics.