Logistics in computer integrated construction framework
Bilgisayarla bütünleşik inşaat çerçevesinde lojistik
  1. Tez No: 65155
  2. Yazar: RAGIP AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY, DOÇ. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET İnşaat dünyası geçtiğimiz yıllarda bilişim teknolojileri uygulamalarında büyük ilerlemelere tanık oldu. Donanım ve yazalım teknolojileri gelişmeleri firmaların büyük bir kısmının bilgisayar kullanmasına imkan tamdı. Ancak etkin ve entegre bir bilişim sistemini elde etmek için hala alınması gereken yollar var. Aynı şekilde üretim malzeme yönetimi ve dağıtımından türeyen lojistik kavramı dünyanın globalleşmesi, kısalan pazar süresi, ve müşteri yönelimli yaklaşımlar dolayısıyla daha çok önem kazanıyor. Bu önemli kavramların etkin bütünleşimi şüphesiz daha etkin inşaatları ortaya çıkaracaktır. Bu çalışma inşaat lojistiğini, günümüz ve gelecek eğilimleri göz önünde bulundurarak, özellikle enformasyon teknolojisi bakış açısından incelemektedir. Bilgisayarla bütünleşik inşaat literatür araştırmasını takiben, entegre lojistik kavramı açıklanmıştır. Ardından inşaat firmalarında inşaat lojistiği için referans veri modeli öne sürülmüştür. Bu model bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemi ve nesne yönelimli bir geliştirme ortamı kullanılarak kısmen uygulanmıştır. Bu çalışma boyunca oluşturulan kavramları uygulamak amacıyla bir proses fabrikası inşaatı için bir vaka çalışması açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Information technology implementation in construction witnessed major progress in recent years. Hardware and software technology improvements allowed computer use in most of the companies. However there is still much to go to achieve effective and integrated information systems and gain real benefits. Similarly logistics concept, evolved from manufacturing materials management and distribution gains much more importance because of globalization of the world, reduced time to market and customer driven approach. Effective integration of these vital concepts will undoubtedly reveal highly efficient construction. This study particularly investigates construction logistics from information technology point of view considering the current and future trends. Following the recent literature survey to present computer integrated construction idea, an integrated logistics concept in construction is explained. Then a reference data model of construction logistics for construction enterprises is proposed. This model is partially implemented using a relational database management system and object oriented development environment. A case study in a process plant construction is developed to demonstrate the concepts developed throughout the study.ÖZET İnşaat dünyası geçtiğimiz yıllarda bilişim teknolojileri uygulamalarında büyük ilerlemelere tanık oldu. Donanım ve yazalım teknolojileri gelişmeleri firmaların büyük bir kısmının bilgisayar kullanmasına imkan tamdı. Ancak etkin ve entegre bir bilişim sistemini elde etmek için hala alınması gereken yollar var. Aynı şekilde üretim malzeme yönetimi ve dağıtımından türeyen lojistik kavramı dünyanın globalleşmesi, kısalan pazar süresi, ve müşteri yönelimli yaklaşımlar dolayısıyla daha çok önem kazanıyor. Bu önemli kavramların etkin bütünleşimi şüphesiz daha etkin inşaatları ortaya çıkaracaktır. Bu çalışma inşaat lojistiğini, günümüz ve gelecek eğilimleri göz önünde bulundurarak, özellikle enformasyon teknolojisi bakış açısından incelemektedir. Bilgisayarla bütünleşik inşaat literatür araştırmasını takiben, entegre lojistik kavramı açıklanmıştır. Ardından inşaat firmalarında inşaat lojistiği için referans veri modeli öne sürülmüştür. Bu model bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemi ve nesne yönelimli bir geliştirme ortamı kullanılarak kısmen uygulanmıştır. Bu çalışma boyunca oluşturulan kavramları uygulamak amacıyla bir proses fabrikası inşaatı için bir vaka çalışması açıklanmıştır.