Texture analysis using adaptive two-dimensional lattice filters
Uyarlamalı iki boyutlu kafes süzgeçlerle doku analizi
  1. Tez No: 65156
  2. Yazar: RUŞEN MEYLANİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞIN ERTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
UYARLAMALI İKİ BOYUTLU KAFES SÜZGEÇLERLE DOKU ANALİZİ ÖZET Doku analizi teksil kalite kontrolünde uygulanan önemli yaklaşımlardan biridir. Kafes süzgecin önemli bir özelliği ise, bir doku imgesindeki öngörülebilen kısmı süzgeçleyerek imgede yalnızca öngörülemeyecek kısmı bırakmasıdır ve öngörülemeyecek kısım genellikle dokudaki hataya karşılık gelir. Bu tez çalışmasında üç- alttı- sekiz- ve oniki- parametreli kafes süzgeçler doku hata analizi yapmak amacıyla öngörü hata süzgeçlemesinde kullanılmıştır. Kafes süzgeçlerin uyarlanması ise gradyant temelli, en küçük ortalama kareler, en küçük kareler ve ağırlıklı en küçük kareler yöntemleriyle yapılmıştır. Ağırlıklı en küçük kareler yöntemi daha gürbüz bir kestirim yapmakta ve dağılımın dışında kalan değerlerin etkisini büyük ölçüde yokederek yanlış alamı oranını azaltmaktadır.Bu şekilde elde edilen süzgeçler hatalı gerçek doku imgelerine gözetilen ve gözetilmeyen yaklaşımlarla uygulanmış, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Texture analysis is an important approach in textile quality control. Lattice filters have the valuable property of removing the predictable part in a texture image resulting in an image where only the unpredictable part remains, which corresponds to the defect in the texture. In this thesis the three-, six-, eight- and the twelve parameter 2-D lattice filters have been used for prediction error filtering for the purpose of texture defect detection. Adaptation of the lattice filter structures have been made through, gradient based, least mean squares, least squares and weighted least squares algorithms. The weighted least squares algorithm performs a more robust estimation in order to decrease the effect of the outliers that generally correspond to false alarms. The adaptive filters thus obtained have been applied on actual defective texture images in supervised and the unsupervised approaches, results are compared and evaluated.