Obtaining high fidelity images using distance constrained adaptive hierarchical vector coding
Uzaklık ölçütünü kullanan uyarlamalı hiyerarşik vektör kodlamasıyla yüksek doğrulukta resimler elde edilmesi
  1. Tez No: 65154
  2. Yazar: RAHMİ CEM ÇEVİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHALİD SAYOOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
UZAKLIK ÖLÇÜTÜNÜ KULLANAN UYARLAMALI HÎYERARŞÎK VEKTÖR KODLAMASIYLA YÜKSEK DOĞRULUKTA RESİMLER ELDE EDÎLMESÎ ÖZET Bu tez, kodlamadan sonra yüksek doğrulukta resimler elde edilmesi için bir öneri getirmektedir. Bu amaç için, uzaklık ölçütünü kullanan uyarlamalı hiyerarşik vektör kodlaması kullanılmıştır. Algoritmadaki uzaklık ölçütü, resim birimlerindeki gürültünün belirli bir değerden düşük olmasını sağlar. Diğer yandan tüm resim bloklarının ifade edilmesini güçleştirir. Bu problem, resim bloklarını uzaklık ölçütü gerçeklenene kadar bölen, hiyerarşik vektör kodlaması yöntemi ile çözülmüştür. Blokların bölünme işlemi, sadece bir imge birimi kalıncaya kadar devam ettirilebilir. Bu yüzden tüm resim bloklarının uzaklık ölçütünü sağlayacağı garanti edilir. Farklı resimlerde de yüksek sıkıştırma elde edebilmek için uyarlamalı bir yöntem kullanılmalıydı. Uyarlamalı algoritmayla, kod kitapçığındaki vektörlerin kodlama ve çözümleme aşamalarında aynı anda değiştirilmesi sağlanıldı. Son olarak, kayıpsız bir kodlama algoritması olan Huffman yöntemi, uzaklık ölçütünü kullanan uyarlamalı hiyerarşik vector kodlayıcının çıkışma eklenerek sıkıştırma oranı arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis presents an algorithm that provides high- fidelity images after coding. A distance constrained adaptive hierarchical coding is used for this purpose. The distance constraint involved in the algorithm forces the pixels of the image to have noise smaller then a threshold value. On the other hand, it restricts the representation of all the image blocks. This problem is overcomed by hierarchical vector coding which progressively divides the image blocks into smaller blocks until the coded blocks satisfy the distortion constraint. The division of the blocks can continue until only one pixel is left in the block. Thus it is guaranteed that all the encoded image pixels satisfy the distortion constraint. In order to achieve high compressions on various images the algorithm has to be adaptive. The adaptive algorithm changes the codebook vectors during encoding and decoding similarly. Finally, a lossless coding algorithm, Huffman coding is cascaded to the distance constrained adaptive hierarchical vector quantizer output for increasing the compression rate.