Scintillating fiber detectors
Scintillator fiber dedektörleri
- Tez No: 65157
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özet Bu tezde fiberin içinde ışık üretilmesi ve bu ışığın bir uca iletilerek fototüpler tarafından elektronik sinyale dönüştürülmesi yöntemine dayanan parçacık dedektörleri hakkında geniş bir çalışma sunulmuştur. Dedektörü oluşturan başlıca kısımlar, çalışma pren sipleri ve ışığın fiber içinde iletimi ile ilgili fiberin geometrik yapısına da bağlı olan mekanizmalar anlatılmıştır. Ölçümler yüksek enerjili foton ve elektron yayan Co60, Sr90, Cs137 kaynakları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İyi bir parçacık dedektörü için gerekli olan bazı parametrelerle ilgili ölçümler sonuçları ile beraber sunulmuştur. Özellikle ışık şiddetinin uzaklığa bağlı değişimi ve bu değişimin iki bileşeninin olduğu bulunmuş, ayrıca fotodedektörün fotoelektronları seçebilme hassasiyeti ölçülmüştür. Fiberin üzerinde bir noktaya yerleştirilen kaynağın pozisyonu ortalama gürültü değerinin Çıkarılması ve küme analizi vb. gibi metotlar kullanılarak 2.4 mm çözünürlük ile tesbit edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV Abstract In this thesis, an extensive study of the production of light inside the fiber and the detection of this light together with its conversion into electrical pulses by the photo- multiplier tubes have been presented. Basic constituents of a typical scintillating fiber detector and their operation principles have been described. Fundamental mechanisms governing the light propagation through the fiber have been discussed by elaborating the fiber geometry. Radiation sources like Co60, Cs137, Sr90 emitting energetic photons and electrons have been used for measurements. Some parameters characterizing the performance and the quality of scintillating fibers to construct fast and efficient detec tor were investigated and the results were presented. Particularly, the variation of light intensity as a function of distance with double component behavior was observed and the sensitivity of a photomultiplier to photoelectrons was measured. By subtracting average noise levels from raw data and applying some techniques like cluster analysis, common bias level subtraction etc... we were able to obtain position of the source located over the fiber bundle with 2.4mm resolution.