Johann Gottfried Schnabel´in 'Die Insel Felsenburg' romanıyla Zülfü Livaneli'nin 'Son Ada' romanında robinsonat
Robinsonade in the novel 'The Last Island' of Zülfü Livaneli and the noel 'Insel Felsenburg' by Johann Gottfried Schnabel
- Tez No: 651572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, German Linguistics and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Almanya'da 18.yüzyılda ortaya çıkan Robinsonat kavramını incelemeyi amaçlamaktadır. Robinsonat ve ada kavramları edebi, psikolojik ve sosyolojik yönlerine değinilmiş ve bu konuda Johann Gottfried SCHNABEL'in“Die Insel Felsenburg”romanı ile Zülfü LİVANELİ'nin“Son Ada”romanı temel kaynak olarak alınmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde Robinsonat kavramının kökeni, edebi tanımı ve tarihine değinilmiştir. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerde Johann Gottfried Schnabel'in“Die Insel Fenselburg”romanında Robinsonat kavramı, mekânları ve karakterleri ele alınmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise Zülfü Livaneli'nin“Son Ada”romanında Robinsonat kavramı ve karakterler incelenmiştir. Her iki romanda işlenen Robinsonat kavramı sonuç bölümünde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Robinsonat concept that emerged in Germany in the 18th century. The literary, psychological and sociological aspects of the Robinsonat and island concepts were addressed, and the“Die Insel Felsenburg”novel by Johann Gottfried SCHNABEL and the“Son Ada”novel by Zülfü LİVANELİ were taken as the main sources. In the introduction part of the study, the origin, literary definition and history of Robinsonat concept are mentioned. In the first, second and third chapters,“Die Insel Fenselburg”by Johann Gottfried Schnabel, Robinsonat concept, places and characters are discussed. In the fourth and fifth chapters, the concept of Robinsonat and the characters in Zülfü Livaneli's“Son Ada”novel are examined. The concept of Robinsonat, which is processed in both novels, is compared in the conclusion.