Humans on the thresholds of history: Protagoras, Pico Della Mirandola, and Herder
Tarihin eşik noktalarında insanlar: Protagoras, Pico Della Mirandola ve Herder
- Tez No: 649331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSSI SIDIROPOULOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez felsefe tarihinin üç temel eşik noktasından üç temsili filozofu inceleyerek tarih boyunca insan doğası üzerine fikirlerin dönüşümünü sunmaktadır. Bu bağlamda, Antik Yunan için Protagoras, Rönasans için Pico della Mirandola ve Aydınlanma için Johann Gottfried von Herder seçildi. Tezde, bu filozofların insan doğası hakkındaki fikirlerini tarihsel ve felsefi koşullar bağlamında irdeleyeceğim. Bu analizin amacı, ilk olarak fikirlerin ve yöntemlerin gelişimini, ikinci olarak da benzerliklerini ve farklarını göstermektir. İncelemeden sonra, bu filozofların fikirleri ve metetotları karşılaştırılacaktır. Tezin amacı, bu inceleme ve karşılaştırmanın gösterdiği üzere, tarihin eşik noktalarında hakim felsefi pozisyonlara karşı insan doğasına dair alternatif bir yaklaşım geliştirme çabasının insan doğasının belirsizliğini savunmayı ve pratik insan tecrübesini (gerçeklik zemini) metafizik argümantasyona (mantıksal zemin) öncelemeyi gerektirdiğini göstermektir. Sonuç olarak, bu çalışmanın hem tarihin kırılma noktalarını literatürde genel olarak tartışılmayan filozoflar üzerinden karşılaştırmalı analiz yoluyla okuma metodu ile hem de içeriği ile literature katkı sağlayacağınu umuyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the transformation of the ideas on the nature of human beings throughout three fundamental thresholds of the history of philosophy by examining the three representative philosophers from these thresholds. In this regard, Protagoras for Ancient Greece, Pico della Mirandola for the Renaissance, and Johann Gottfried von Herder for the Enlightenment have been chosen. In the thesis, I will examine their ideas on the nature of human beings in the context of historical and philosophical conditions. The purpose of this analysis is to show that, firstly, the development of their ideas and methods, and secondly, their similarities and differences. After this examination, the ideas and methods of these philosophers will be compared and contrasted. The purpose of the thesis is that, as this examination and comparison proves, that the effort of developing an alternative approach regarding the nature of human beings against the prevailing positions at the times of thresholds requires defending the indeterminacy of the human nature and prioritizing human experience (real ground) to metaphysical argumentations (logical ground). In conclusion, I hope that this study will contribute to philosophy literature both with its content and its method of reading the breaking points of the history through a comparative analysis of philosophers that are not generally discussed in the literature.