Cinsiyetli meslekler ve sosyal ayrımcılık: Hemşirelik bölümü erkek öğrencilerinin meslek seçme motivasyonları ve staj dönemi tatminsizlikleri, Erzurum örneği
Gender professions and social discrimination: Profession motivations and internship period dissatisfaction of the male students of nursing department, case of Erzurum
- Tez No: 651573
- Danışmanlar: PROF. MEVLÜT ÖZBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, Cinsiyetli Meslekler ve Sosyal Ayrımcılık genel başlığı altında Erzurum Sağlık Bilimleri Fakültesi üçüncü ve dördüncü sınıf hemşirelik bölümü erkek öğrencilerinin meslek seçme motivasyonları ve staj dönemi tatminsizliklerini ele almaktadır. İlk olarak 'Kadın Mesleği' olarak anılan hemşirelik mesleğinin, erkek hemşirelerin sosyal çevre ve çalışma alanı içerisinde yarattığı handikap durumlarına değinmektedir. Bu meslekte ihtiyacın karşılanması amacı ile, 2007'de erkeklerin de alınmasıyla yaşanan sosyal ayrımcılık kriterleri ele alınacaktır. Ayrıca erkek öğrencilerin bu mesleğe yönelmelerinde etkili olan unsurlara ve staj uygulamasında özellikle cinsiyetlerinden dolayı yaşadıkları dezavantajları ortaya koymaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında derinlemesine görüşme ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, bu konu çerçevesinde ele alınmış makale, tez ve kitaplar okunarak nitel veriler toplanmıştır. Hemşirelik öğrencileri birinci sınıfın bahar döneminden itibaren staj uygulamalarına başlamalarına rağmen klinik deneyimleri ve gözlem yapma bilinçleri üçüncü ve dördüncü sınıftan itibaren gelişmeye başlamaktadır. Bu nedenle de çalışmanın örneklemini 12 tane üçüncü sınıf ve 12 tane dördüncü sınıf hemşirelik bölümü erkek öğrencilerinden oluşmaktadır. Elde edilen nitel bulgular, bu öğrenciler ile yapılan birebir görüşme sonuçlarından elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre, erkek hemşireler cinsiyetlerinden dolayı hasta tepkileriyle karşılaşmakta ayrıca bu ve benzeri olumsuz durumları daha çok kadın ve kadın bedeni ile ilgili alanlarda yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
Daha sonraThis study deals with the motivation and dissatisfaction of male students of the third and fourth grade nursing department of the Faculty of Health Sciences of Erzurum under the general title of Gender Professions and Social Discrimination. First of all, it refers to the handicap situations created by the nursing profession, which is called 'Women's Profession', within the social environment and working area of male nurses. In order to meet the needs in this profession, the criteria of social discrimination experienced by the recruitment of men in 2007 will be discussed. In addition, it reveals the factors that affect the students' orientation towards this profession and disadvantages they experience due to their gender in internship practice. In the application part of the study, using the in-depth interview form, this topic was handled within the framework of the subject, and qualitative data were collected by reading articles, theses and books. Although nursing students start their internship practices from the spring semester of the first year, their clinical experience and awareness of observation are starting to develop from the third and fourth years. Fort this reason, the sample of the study consists of 12 third grade and 12 fourth grade nursing department male students. The qualitative findings obtained were obtained from the result of one-to-one interviews with these students. According to these result, male nurses encounter patient responses due to their gender and also experience these and similar negative situations in areas related to the female body. doldurulacaktır.