HBsAg (+) asemptomatik hbv taşıyıcılarında TTV seroprevalansı
Transfusional transmitted virus seroprevalence in asymptomatic HBsAg (+) hepatitis b carriers
  1. Tez No: 651578
  2. Yazar: YASEMİN GÖKDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ YENİCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
TT virus infeksiyonu dünya'da yaygın olarak görülebilen bir infeksiyondur. İnfeksiyonun doğal seyri akut ve geçirilmiş infeksiyonu göstermeye yönelik antikor testlerinin geliştirilmesiyle daha iyi anlaşılabilecektir. Ancak son zamanlarda yapılan yayınlarda TTV 'nin zayıf bir hepatotrop bir virus olduğu ve karaciğer üzerine minimal patojeniteye sahip olduğu görüşü destek kazanmaktadır. Bu çalışmada kliniğimizde takip edilmekte olan 60 HBsAg(+) asemptomatik hepatit B taşıyıcısı alındı. Hastaların yaşları kadınlarda 15-69, erkeklerde ise 16-52 arasındaydı. Bu gurupdaki hastaların %16.7 sinde hayatlarının bir döneminde kan ttransfüzyonu hikayesi vardı. Asemptomatik HBV taşıyıcılarının %75'inde TTV(+) bulundu. Kontrol gurubu olarak ise 31 sağlıklı gönüllü alındı. Bu hastalar HBsAg(-), AntiHCV(-) ve ALT değerleri normaldi. Bu guruptaki hastaların yaşları kadınlarda 18-82, erkeklerde 27-77 idi. Kontrol gurubunda %2 oranında kan transfüzyonu öyküsü vardı ve bu gurupda TTV(+)liği %64.5 bulundu.TTV (+)'liği açısından 2 gurup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Ayrıca asemptomatik HBV taşıcılarında TTV(+) olanlarının ise %10 da kan transfüzyonu varken TTV(-) olanlarında ise bu oran %0 idi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı(p>0,05 ). Kan transfüzyonu TTV için risk oluşturmaktaydı. TTV(+) asemptomatik HBV taşıyıcılarının 4 yıl boyunca takiplerinde TTV'nin HBV 'nin seyrine herhangi bir etkisinin olmadığı görüldü. Sonuç olarak TTV toplumda yaygın olarak görülen zayıf hepatotrop bir virüsdür. TTV'nin karaciğer ve diğer etyolojisi bilinmeyen hastalıklardaki rolünün daha iyi anlaşılabilmesi için geniş vaka serileri ile yapılacak çalışmalara ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
TT virus infection is an infection that can be seen widely all over the World. The natural history of the infection can be better understood by the development of antibody tests that show acute and previous infection. However, in recent publications, the opinion that TTV is a weak hepatotropic virus and has minimal pathogenicity on the liver gains support. Sixty HBsAg (+) asymptomatic hepatitis B carriers followed in our clinic were included in this study. The ages of the patients were between 15-69 in women and 16-52 in men. 16.7% of the patients had a blood transfusion history at some time in their lives. TTV (+) was found in 75% of asymptomatic HBV carriers. 31 healthy volunteers were included as the control group. The ages of the patients in this group were 18-82 in women and 27-77 in men. There was a history of blood transfusion at a rate of 2% in the control group, and the TTV (+) status in this group was 64.5%. There was no statistically significant difference between the 2 groups in terms of TTV (+).In addition, asymptomatic HBV carriers had blood transfusion in 10% of those with TTV (+), while this rate was 0% in those with TTV (-). This difference was statistically significant (p> 0.05). Blood transfusions posed a risk to TTV. In the 4-year follow-up of TTV (+) asymptomatic HBV carriers, it was observed that TTV did not affect the course of HBV. As a result, TTV is a weak hepatotropic virus prevalent in the population. Studies with large case series are needed to better understand the role of TTV in liver and other diseases of unknown etiology.