Acil servise başvuran akut iskemik inmeli hastalarda national institutes health stroke scale ve bispektral indeks ilişkisi
The relationship of the natural institutes health stroke scale and bispectral index in patients with acute ischemic stroke admitted to the emergency department
- Tez No: 651577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnme; vasküler neden dışında, görünürde bir neden olmadan aniden ortaya çıkan fokal veya global serebral disfonksiyona yol açan, 24 saat ya da daha uzun süren veya ölümle sonuçlanan klinik bir durumdur. Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında kardiyovasküler hastalıklar ve kanserlerden sonra üçüncü sıralarda yer almaktadır. Glaskow Koma Skalası da bilinç düzeyini tayinde kullanılan bir skorlama sistemidir. Bispektral indeks ölçümü daha çok cerrahi sırasında ve kritik hastaların bilinç değerlendirilmesinde ve takibinde kullanılan elektoensefalografi tabanlı bir yöntemdir. Araştırmamızda acil servise başvuran ilk defa akut iskemik inme geçiren hastalarda erken dönem bilinç düzeyinin acil serviste bispektral indeks gibi objektif bir parametre ile ölçülmesinin, hastalığın ciddiyetini belirlemede kullanılan National Institutes Health Stroke Scale ile uyumunu araştırmayı hedefledik. Ayrıca tutulan arteriyal sulama alanı ile hastalığın ciddiyetinin bağlantılı olup olmadığını araştırılmıştır. Bunların yanı sıra hastaların demografik özellikleri ve glikoz, lökosit, ortalama trombosit hacmi, troponin I gibi laboratuvar parametreleri incelenmiştir. Sonuç olarak; akut iskemik inmeli hastalarda National Institutes Health Stroke Scale ile Glaskow Koma Skalası arasında ters yönlü ve anlamlı bir ilişki bulundu. National Institutes Health Stroke Scale ya da Glaskow Koma Skalası ile bispektral indeks arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edildi. Yine hastaların geliş troponin I değerleri, glikoz seviyeleri ve ortalama trombosit hacmi değerleri ile National Institutes Health Stroke Scale arasında bir ilişki tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
Stroke is a clinical state, lasting 24 hours or more and be even mortal that occurs suddenly causing focal or generalized cerebral dysfunction, due to a vascular reason or without any obvious cause. It is the third leading cause of death in Turkey after cardiovascular diseases and cancers. Glasgow Coma Scale is a scoring system which is used to determine consciousness level. Bispectral Index Moniterization is a method based on electroencephoghaphy and is used to follow up of consciousness level of critical patients especially during the surgery. In our study, we aimed to investigate, the compliance of the measured consciousness level with objective parameters such as the bispectral index moniterization in the emergency department, with the National Institutes of Health Stroke Scale, which is used to determine the severity of the disease, in patients experiencing acute ischemic stroke for the first time admitted to the emergency department. We have also searched, if there is any correlation with the area supplied by the effected artery and the severity of the disease. The patients' demographic data, and the laboratory parameters like glucose, leukocyte count, mean thrombocyte volume, and troponin I levels were evaluated. As a result; there is a statistically significant negative correlation between National Institutes Health Stroke Scale and Glasgow Coma Scale scores in acute ischemic stroke patients. There is not any significant correlation between Bispectral Index score and the National Institutes Health Stroke Scale or Glasgow Coma Scale scores. The comparisons of National Institutes Health Stroke Scale score of the patients with the glucose, leukocyte count, mean thrombocyte volume, and troponin I levels revealed nothing significant.