Çocuklarda kateter uygulamalarına bağlı enfeksiyonların önlenmesinde %5 NaHCO3, %2 klorheksidin glukonat ve %70 alkolün etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of 5% NaHCO3, 2% chlorhexidine gluconate and 70% alcohol for prevention of infections related to catheter applications in children
- Tez No: 651583
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Araştırma, çocuklarda kateter uygulamalarına bağlı enfeksiyonların önlenmesinde %5 NaHCO3, %2 Klorheksidin Glukonat (KHG) ve %70 Alkolün etkilerinin karşılaştırılması amacıyla tek kör, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma için etik kurul ve kurum izni alındı. Araştırma evrenini bir üniversite hastanesindeki çocuk dahiliye ve cerrahi birimlerinde Ağustos 2018- Ocak 2019 tarihleri arasında yatmakta olan hastalar oluşturdu. Örneklemini vaka seçim kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 62 çocuk oluşturdu. Veriler; veri toplama formu, günlük olgu rapor formu, cilt antisepsisinde kullanılan antiseptik solüsyonlar, periferik ven kateterizasyon (PVK) araçları, monitör, uygulama protokolleri kullanılarak toplandı. Uygulamadan önce laboratuvar ortamında kullanılacak solüsyonların analizi yapıldı. PVK takılan çocukların yaşam bulguları, lokal ve sistemik enfeksiyon bulguları 12. ve 24. saatlerde izlendi, kaydedildi. 1. ve 24. saatlerde kateter giriş yerinden sürüntü örneği alınarak kültür analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was carried out as a single blind, randomized controlled, experimental trial to compare the efficacy of 5% NaHCO3, 2% clorhexidine gluconate (CHG) and 70% alcohol in preventing infections due to catheter administrations in children. Material and Method: Patients that have been treated inpatiently in departments of pediatric health and diseases and pediatric surgery in a university hospital between Agust 2018 and January 2019 constituted the universe of the trial. 62 children were included in this study. Data was collected via data collecting form and daily case report form. The solutions that would be used were analyzed in laboratory before administration. The vital findings, local and systemic infection findings of the children that PVC was inserted were followed and recorded at 12th and 24th hours. Culture analyze performed from swab example taken from catheter entry location at 1st and 24th hours. Data was analyzed in statistical program and p0,05). Skin swab culture obtained from catheter entry localization of the children was positive in 8,1% of the patients and the most common bacteria type was staphlococcus hominis. Results: As conclusion; distilled water solution with 5% NaHCO3 that was used for the first time as PVC skin antisepsis in children was an effective agent and did not cause any allergic reactions, and it could safely be used.